Pierwszy ogród deszczowy, przy Miejskim Magazynie Przeciwpowodziowym na Stogach, założyła spółka Gdańskie Wody – w sobotę na pokaz wybrało się około 100 mieszkańców zainteresowanych przygotowaniem swoich ogrodów deszczowych.

Ogrody deszczowe to jeden z najprostszych sposobów zagospodarowania wody opadowej, chłoną ją nawet 40% lepiej niż klasyczny trawnik – wyjaśnia Agnieszka Kowalkiewicz ze spółki Gdańskie Wody.

Głównym zadaniem ogrodów deszczowych jest zbieranie i wykorzystywanie deszczówki z pobliskich terenów, w tym z powierzchni utwardzonych. Efekt uzyskuje się poprzez sadzenie roślin hydrofitowych, czyli wodolubnych, jak m.in. irysy, knieć błotna, krwawnica pospolita, żywokost lekarski, sadziec konopiasty, tatarak zwyczajny czy strzałka wodna.


Najlepszym źródłem wody jest dla nich ta z dachów, chodników, ciągów pieszych oraz z przydomowych podjazdów i parkingów. Takie ogrody zmniejszają ilość spływających wód opadowych, a co za tym idzie – ryzyko powodzi. Filtrują je, zwiększają bioróżnorodność, dbają o czystość powietrza i obniżają jego temperaturę, poprawiają estetykę otoczenia i komfort życia mieszkańców – dodaje Joanna Rayss z działu projektów rozwojowych Gdańskich Wód.

Co prawda do założenia ogrodu deszczowego potrzebny jest kawałek działki, ale można także zakładać ogródki deszczowe – np. na tarasach czy balkonach

GDAŃSKI PORADNIK MAŁEJ RETENCJI. OGRÓD DESZCZOWY W 5 KROKACH zobaczysz TUTAJ.

Temat wód opadowych będzie jednym z głównych wątków III Konferencji Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi, którą Wydawnictwo INŻYNIERIA zorganizuje w dniach 11–13 września br. w Zakopanem. Zapraszamy na stronę www Konferencji, gdzie znajduje się PROGRAM.

Przeczytaj także: Wody w Europie są coraz czystsze?