• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kraków pomoże zarządzać wodą w Tanzanii?

Opublikowano: 14-11-2018 Źródło: MPWiK w Krakowie, AGH w Krakowie

Eksperci z zakresu gospodarki wodnej z Tanzanii byli gośćmi Wodociągów Miasta Krakowa. Jak poinformowano, krakowską spółkę, jako wzorcowe przedsiębiorstwo wodociągowe, wskazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych (MSZ). Doświadczenia wodociągowców z Krakowa mają być pomocne przy budowie nowoczesnego systemu gospodarowania i zarządzania zasobami wodnymi Tanzanii.


Jak ważny jest rozwój gospodarki wodnej na świecie? kalhh/PIxabay Jak ważny jest rozwój gospodarki wodnej na świecie? kalhh/PIxabay

W krakowskim systemie zaopatrzenia w wodę funkcjonują cztery zakłady uzdatniania. Woda pobierana jest z rzek: Sanki (Zakład Uzdatniania Wody Bielany), Dłubni (ZUW Dłubnia), Rudawy (ZUW Rudawa) oraz ze Zbiornika Dobczyckiego na rzece Rabie (ZUW Raba). Wodociągi Miasta Krakowa zarządzają siecią wodociągową o długości około 2223 km.

Goście z Afryki w Krakowie zainteresowali się głównie rozwiązaniami technologicznymi, które umożliwiają dostarczanie najwyższej jakości wody. Dużo uwagi poświęcili także analizie stosowanych w Krakowie sposobów monitorowania zasobów wodnych oraz wątkom związanym z rozwojem sieci wodociągowej. Eksperci z Tanzanii odwiedzili także oczyszczalnię ścieków Płaszów, gdzie dowiedzieli się m.in. tego, w jaki sposób zakład skutecznie oczyszcza ścieki oraz jak produkuje energię.


Na czele delegacji z Tanzanii stał prof. Kitila Mkumbo – sekretarza w Ministerstwie Wody Tanzanii bardzo interesowały procedury związane z zarządzaniem nowoczesnym przedsiębiorstwem wodociągowym. Te zagadnienia wyjaśniał Piotr Ziętara, prezes Wodociągów Miasta Krakowa, który omówił strategię rozwoju firmy, planowanie, inwestycje oraz sposoby pozyskiwania dotacji. 

O strategii Wodociągów Miasta Krakowa mówił prezes Piotr Ziętara. Fot. MPWiK w Krakowie O strategii Wodociągów Miasta Krakowa mówił prezes Piotr Ziętara. Fot. MPWiK w Krakowie

Eksperci z Tanzanii spotkali się również z naukowcami z krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej. Wizyta w Krakowie była częścią projektu, realizowanego przez polskie MSZ oraz Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). Jak czytamy w komunikacie, celem projektu jest zidentyfikowanie sposobu, w jaki Polska i OECD mogą wesprzeć władze tanzańskie w działaniach na rzecz rozwiązywania problemów związanych z gospodarką wodną i jak mogą pomóc w procesie wdrażania efektywnej i skutecznej polityki zarządzania w sektorze wody.

Przeczytaj także: Wodociągi Miasta Krakowa zainwestują w sieć wod-kan 580 mln zł

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia