• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jakie są zasoby wody pitnej na świecie?

Opublikowano: 22-07-2018 Źródło: ZWiK Łódź, Polska Fundacja Ochrony Zasobów Wodnych

Chociaż Ziemię w aż niemal 71 % pokrywa woda, to tylko 2,5% z niej to woda słodka. Wielkość zasobów wody słodkiej na Ziemi szacuje się na 35 mln m³.


Wody Ziemi są przede wszystkim słone. Fot. Rawpixel.com/Shutterstock Wody Ziemi są przede wszystkim słone. Fot. Rawpixel.com/Shutterstock

Jej największe skupisko (lodowce i pokrywy śnieżne) znajduje się na Antarktydzie – według naukowców niemal 61% wszystkich wód słodkich. Pozostałe lodowce i śniegi gromadzą 9% wody słodkiej. Z kolei wody gruntowe do głębokości 100 m stanowią 29,6% objętości wszystkich wód słodkich, a rzeki, słodkie jeziora, bagna i płytkie wody podziemne – co może dziwić – to jedynie 0,4%.


Jak podaje Polska Fundacja Ochrony Zasobów Wodnych, człowiek jako źródło wody pitnej wykorzystuje słodką wodę, pochodzącą z wód powierzchniowych i podziemnych, która stanowi niecały 1% całkowitych zapasów wody.

Zasoby wody pitnej na świecie. Grafika: ZWiK Łódź Zasoby wody pitnej na świecie. Grafika: ZWiK Łódź

Większość krajów na świecie zmaga się z deficytem wody. Szacuje się, że ponad 1,2 mld osób ma utrudniony dostęp do wody, a 200 mln cierpi z pragnienia. Z 1,2 mld ludzi mających utrudniony dostęp do wody 63% zamieszkuje kraje Azji, 28% Afryki, 7% Ameryki Południowej i 2% Europy. W krajach Ameryki Północnej i Australii nikt nie ma ograniczonego dostępu do wody.


Według Światowej Organizacji Zdrowia codziennie z powodu chorób związanych z niedostatkiem wody pitnej umiera około 6 tys. dzieci, co oznacza, że co 15 sekund umiera jedno dziecko.

Przewiduje się, że do 2025 r. około jedna trzecia ludzkości nie będzie miała dostępu do wystarczającej ilości wody pitnej.

Tylko kilkanaście krajów ma tzw. nadwyżki wody, jak np. Norwegia. Polska to jeden z najuboższych w wodę krajów europejskich. Średnio na Starym Kontynencie na jednego człowieka przypada 5,1 tys. m3 wody rocznie – w Polsce mamy najniższe zasoby wody przypadające na jednego mieszkańca – 1,7 tys. m3.


Nic więc dziwnego, że prowadzonych jest coraz więcej akcji promujących oszczędzanie wody. Zakręcanie kranów w trakcie mycia zębów to oszczędność 900 l wody miesięcznie w czteroosobowym gospodarstwie domowym.

Źródło: www.inzynieria.com Źródło: www.inzynieria.com

Jak wyliczono, jeżeli kran przecieka, to krople padające z częstotliwością jedna na sekundę oznaczają stratę niemal 12 tys. litrów wody rocznie. Ponadto codziennie zużywana woda w 70% wykorzystywana jest do mycia oraz spłukiwanie toalet.

Przeczytaj także: Ponad 330 mln litrów wody dziennie dla aglomeracji warszawskiej

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia