Nowoczesnymi urządzeniami zastąpiono m.in. hydrofornie pracujące na ul. Wandy, Narutowicza, Kalinowej, Nosala. Stanowią je zestawy złożone z odpowiednio dobranej liczby pomp, na których zainstalowane są falowniki, a ich zadaniem jest płynna regulacja obrotów i zapewnienie stałego ciśnienia dla wszystkim odbiorcom.
Urządzenia te zastąpiły zestawy, których działanie polegało na tym, że zwiększanie ciśnienia wody w sieci powstawało pod wpływem gromadzenia wody w zbiornikach, które następnie były opróżniane pod wpływem sprężonego powietrza. Nowe urządzenia sa o wiele mniejsze i wydajniejsze a ponadto ich działanie nie powoduje takiego hałasu, jaki generowały dawne maszyny.
Praca pomp przebiega naprzemiennie: kiedy jedna z nich jest zatrzymana, druga przejmuje jej rolę, pompując wodę pod zaprogramowanym ciśnieniem.
Zastosowanie nowych urządzeń sprawia, że prace przebiegają bezpieczniej, bezobsługowo, a praca urządzeń nie będzie przerwana.
MPWiK w Jaworznie zapowiada kolejne modernizacje tego typu urządzeń jak również modernizacje samej sieci.
Każde takie urządzenie, które jest dostosowane do do potrzeb otoczenia, w jakim będzie pracować, jest warte około 50 tys. zł.