Ogólnopolskie sympozjum naukowo-techniczne Hydroprezentacje od lat należy do najważniejszych konferencji wodociągowych w kraju. Jest to forum dyskusyjne poświęcone aktualnym zagadnieniom gospodarki wodno-ściekowej, w trakcie którego głos zabierają zarówno eksperci i naukowcy, jak też przedstawiciele branży, dzięki czemu uczestnicy zdobywają kompleksowe informacje w wymiarze technicznym, ekonomicznym, społecznym i prawnym. Organizowane jest cyklicznie od 1998 r.; jego tegoroczna edycja odbyła się w dniach 14–16 marca w Krynicy Zdroju.
Hydroprezentacje XXI – bądźmy przygotowani na kryzysy! Fot. Grupa PRC
Tematem przewodnim Hydroprezentacji XXI, sympozjum adresowanego do projektantów, wykonawców, eksploratorów i decydentów zajmujących się tematyką gospodarki wodno-ściekowej, było zarządzanie kryzysowe w branży wodociągowej, natomiast celem spotkania – przybliżenie słuchaczom tematyki zarządzania kryzysowego jako jednego z narzędzi zapobiegania sytuacjom nadzwyczajnym, które mogą się wydarzyć w sektorze wodno-kanalizacyjnym. Myślę, że wszyscy spotykamy się z sytuacjami, które mogą prowadzić do kryzysu. Rozwiązaniem takiej sytuacji są pewne działania i procedury, które musimy uruchomić – tymi słowami otworzył tegoroczną konferencję prezes Dąbrowskich Wodociągów Andrzej Malinowski.
Konkretne przypadki – konkretne rozwiązania
O przygotowaniu do kryzysu i wartości działania według przygotowanych wcześniej procedur mówił podczas sympozjum Marek Przytulski z Dąbrowskich Wodociągów. Przykładem skutecznych działań posłużył się również Mirosław Kąkol z PEWIK Gdynia, którego prelekcja poświęcona była rozwiązaniom mającym eliminować uciążliwość odorową systemów kanalizacyjnych w mieście. Unikalny przypadek kryzysu w postaci skażenia wody w jednym z górnośląskich szpitali przedstawiony został przez prezesa Katowickich Wodociągów, Stanisława Krusza. Dobra współpraca pomiędzy szpitalem i przedsiębiorstwem wod-kan, wprowadzenie wspólnego planu kryzysowego i jego konsekwentna realizacja sprawiły, że sytuacja została opanowana i szpital powrócił do normalnego funkcjonowania.
Hydroprezentacje XXI. Fot. Grupa PRC
Prelegenci poruszyli także tematykę ściśle powiązaną z funkcjonowaniem zakładów uzdatniania wody i oczyszczania ścieków w sytuacjach nadzwyczajnych. Witold Sumisławski, ekspert ds. gospodarki wodnej, zaprezentował proces wypracowania strategii działania i przetestowania wdrożonych procedur w kolejnych sytuacjach kryzysowych na przykładzie sytuacji zagrożenia powodziowego.
Z kolei eksperci z zakresu zarządzania kryzysowego, m.in. Maciej Karczyński, były rzecznik ABW, Sebastian Chachołek – prezes Grupy PRC oraz Izabella Laskowska, ekspert ds. komunikacji kryzysowej, opowiadali o tym, jak należy zarządzać w sytuacji kryzysowej, jak komunikować się z mediami, a także dlaczego przedsiębiorstwom z branży wod-kan potrzebny jest rzecznik prasowy.
Nowoczesne rozwiązania dla branży
Podczas konferencji omówiono również działania pompowni, sieci przewodów magistralnych, rozdzielczych, przyłączy wodociągowych, instalacji wewnętrznych, sieci kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz szeroko rozumianej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej. Zarówno produkty, jak i rozwiązania czy technologie przedstawiane były bezpośrednio przez producentów, a zarazem partnerów konferencji – firmy Jafar, Saint-Gobain PAM, Złote Runo i Amiblu. Dyrektor zarządzający w Saint-Gobain PAM Tomasz Fusek zaprezentował inteligentne rury sygnalizujące wycieki – system SMARTPIPE. Innowacyjne rozwiązania w hydrantach zewnętrznych i ich wpływ na minimalizację strat wody pitnej przedstawił Michał Setlak z firmy JAFAR. O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo zapewnienia dostawy wody, opowiadał Adam Włodarczyk ze Złotego Runa. Natomiast Marek Mathea z Amiblu omówił kryzysy związane z deszczami nawalnymi, opowiadając m.in. o nietypowych zbiornikach z rur GRP stosowanych w sieciach kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej, którymi dysponuje firma.
Hydroprezentacje XXI. Grupa PRC
Dzięki wygłoszonym przez najważniejszych przedstawicieli branży i ekspertów prelekcjom, goście mogli pogłębić swoją wiedzę i zapoznać się z nowinkami technologicznymi; jak potwierdzają to doświadczenia poprzednich lat, współpraca firm i wodociągów, korzystających z dostępnych na rynku zastosowań, daje doskonałe efekty.
21 lat historii
Co roku podczas konferencji odbywa się rozmowa z gościem specjalnym – tym razem goście Hydroprezentacji mieli okazję spotkać się z Kamilem Durczokiem, dziennikarzem radiowym i telewizyjnym, który opowiedział o swojej drodze na dziennikarski szczyt.
Spotkanie z Kamilem Durczokiem. Fot. materały prasowe
Sympozjum zorganizowało Stowarzyszenie Wodociągowców Województwa Śląskiego oraz Śląska Rada Naczelnej Organizacji Technicznej FSNT w Katowicach. Patronat branżowy nad wydarzeniem objęły Katowickie Wodociągi S.A. i Dąbrowskie Wodociągi sp. z o.o. Partnerami konferencji były firmy: Fabryka Armatur JAFAR S.A., Saint-Gobain PAM, Amiblu i Złote Runo, a partnerem merytorycznym – Instytut Inżynierii Wody i Ścieków Zakład Wodociągów i Kanalizacji Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Wydarzenie swoim patronatem objęło czasopismo „Inżynieria Bezwykopowa” oraz portal www.inzynieria.com.
Więcej informacji na temat sympozjum znajduje się na stronie www.hydroprezentacje.pl
Przeczytaj także: Jak rozwiązać problemy gospodarowania wodami opadowymi?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.