W dniach 15–16 marca br., w siedzibie Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku, odbyła się druga edycja konferencji Stormwater Poland, w trakcie której eksperci z Polski i z zagranicy debatowali nad rozwiązaniem problemów polskiej gospodarki wodami opadowymi. Gospodarzem wydarzenia była spółka RETENCJAPL, świadcząca kompleksowe usługi doradcze właśnie w tym obszarze. Jak podkreślali organizatorzy, walorem cyklu konferencji jest praktyczne spojrzenie na wody opadowe, a także "prezentacja konkretnych sposobów ich rozwiązywania oraz przedstawienie korzyści wynikających z racjonalnego gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi."
Jak rozwiązać problemy gospodarowania wodami opadowymi? Stormwater Poland 2018. Fot. inzynieria.com
Tematyka konferencji oscylowała wokół innowacyjnych technologii związanych z wodami opadowymi, kosztów zmian klimatycznych, wód opadowych w planowaniu przestrzennym, ekohydrologii miejskiej oraz zarządzaniu przeciążonymi systemami odwodnienia – nie zabrakło jednak również dyskusji na tematy prawne i administracyjne, również silnie oddziaływujące na proces gospodarowania wodami.
Wpływ ten jest tak znaczący, iż to rola Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w gospodarce wodami opadowymi i roztopowymi stała się tematem przewodnim pierwszej sesji, której prowadzenia podjął się dr hab. inż. Maciej Mrowiec, prof. nadzw. Politechniki Częstochowskiej. Jak wyjaśniają gospodarze: Wracając do korzeni naszej konferencji, czyli praktycznego spojrzenia na wody opadowe, rozumiemy sygnalizowaną przez wiele osób potrzebę jak najszybszego pozyskania wiedzy o funkcjonowaniu nowego podmiotu, jakim są Wody Polskie oraz sformułowania i wdrożenia standardów eksploatacji kanalizacji deszczowych, odpowiadających wymogom nowego prawa wodnego. Wystąpienia w tej części dnia dotyczyły finansowania przedsięwzięć z obszaru gospodarowania wodami opadowymi w miastach, perspektywy działań Izby Gospodarczej "Wodociągi Polskie" (IGWP) w realizacji zadań z zakresu wód opadowych i roztopowych, a także działania, które może podjąć miasto Gdańsk na rzecz ochrony przeciwpowodziowej.
Tradycyjnie już na naszej konferencji nie może zabraknąć sesji dedykowanej retencji wód opadowych – mówili organizatorzy. Zobowiązuje nas do tego nie tylko sama nazwa prowadzonego przez nas portalu www.retencja.pl, ale przede wszystkim realna zachęta do rozwoju retencji, zapisana w nowej ustawie Prawo wodne.
Dr hab. inż. Paweł Licznar. Fot. www.inzynieria.com
Kolejne referaty zebrane zostały pod hasłem Consulting w wodach opadowych / innowacyjne technologie wód opadowych; sesję tę poprowadził prof. dr hab. inż. Janusz Łomotowski. Prelegenci podzielili się doświadczeniami planowania, projektowania i integracji działań w obszarze kontroli przelewów z kanalizacji ogólnospławnej (na przykładzie Tamizy), przemyśleniami nt. porządkowania krajowej gospodarki wodami opadowymi w Polsce, a także zaprezentowali nowoczesne rozwiązania w dziedzinie retencji. Uczestnicy mieli okazję wysłuchać wystąpienia dotyczącego doradztwa technicznego w wodach opadowych, a później zajęli się tematami stricte technicznymi, takimi jak inteligentne urządzenia i systemy zarządzania miejską infrastrukturą odwadniającą oraz wartością dodaną systemów inteligentnego zarządzania wodami opadowymi.
Drugą część pierwszego dnia obrad rozpoczęła sesja dotycząca kosztów zmian klimatycznych, a poprowadził ją prof. dr hab. inż. Marian Kwietniewski. W trakcie wystąpień goście konferencji zapoznali się z inteligentnym modelowaniem dla przyszłych systemów odprowadzania wód opadowych Sirio, a także usłyszeli o inteligentnych sposobach łagodzenia klimatu w skali dużego miasta i zrównoważonym zarządzaniu wodami deszczowymi w aglomeracjach miejskich. Przedstawione zostały też zagrożenia klimatyczne miasta Gdańska oraz kwestia unijnej perspektywy gospodarowania opadowego. Dyskusji poddany został również rozwój indywidualnych systemów retencyjnych i ich wpływ na funkcjonowanie kanalizacji ogólnospławnej.
Dzień zakończyła dyskusja panelowa dotycząca odwodnienia miast i ochrona przed skutkami urbanizacji, którą moderowała dr hab. inż. Ewa Burszta-Adamiak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Drugi dzień obrad – Wody opadowe w przestrzeni miasta
Kolejnego dnia zaplanowano również trzy sesje referatowe. Pierwsza, którą poprowadziła dr hab inż. Jadwiga Królikowska, prof. nadzw. Politechniki Krakowskiej, dotyczyła wód opadowych w planowaniu przestrzennym. Wystąpienia objęły takie zagadnienia jak: rozwiązania dla miast przyszłości w zakresie wód opadowych, integracja działań z zakresu retencji wody i projektowania przestrzennego, "krajobraz wbudowany", potencjał wykorzystania wód opadowych w rewitalizacji terenów przekształconych.
Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Fot. www.inzynieria.com
Następna sesja została poświęcona kwestii odwodnień komunikacyjnych oraz retencji i melioracji miejskich, a prowadził ją prof. dr. hab. inż. Ziemowit Suligowski. Mając stały kontakt z praktyką działań związanych z wodami opadowymi w kraju, z niepokojem obserwujemy wyraźnie rysującą się lukę pokoleniową w gronie specjalistów w tym zakresie – diagnozuje RETENCJAPL. Spółka zapowiedziała też, że, korzystając z obecności grona pracowników uczelni wyższych na konferencji, będzie lobbować za jak najszybszym zapełnieniem tej luki i przekazaniem wiedzy doświadczonych specjalistów młodym inżynierom. Prelegenci przedstawili zarówno nowoczesne rozwiązania w zakresie odwodnień komunikacyjnych, jak i wizję kształcenia specjalistów w zakresie melioracji w Polsce, zaprezentowali też nietypowe zbiorniki z rur GRP stosowane w sieciach kanalizacji deszczowej i ogólnospławnej oraz przedstawili porównanie kanalizacji deszczowych i odbiorników wód opadowych.
Ostatnia sesja, którą poprowadził prof. dr hab. inż. Andrzej Kotowski, poświęcona została zarządzaniu przeciążonymi systemami odwodnienia oraz standardom utrzymania i eksploatacji kanalizacji. Uczestnicy mieli okazję zapoznać się ze zintegrowanym zarządzaniem cyklem życia w projektowaniu, modelowaniu i eksploatacji systemów kanalizacji burzowej i odwodnieniowej, gdańskim systemem monitoringu hydrologicznego, pomiarami przepływu w obszarze przelewów burzowych, a także nową alternatywą dla miejskich sieci pomiarowych, tj. deszczomierzami radarowymi. Pojawił się również temat modelowania zintegrowanego jako niezbędnej pomocy w podejmowaniu decyzji związanych z pracą kanalizacji ogólnospławnej na przykładzie Krakowa.
Konferencję zakończył panel dyskusyjny pn. Wody opadowe w przestrzeni miasta, którą moderował Radosław Łuczak z Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej sp. z o.o.
Patronat medialny nad wydarzeniem objął portal inzynieria.com.
Dorota Jakuta: chcieliśmy, żeby Wody Polskie były jak URE
Dorota Jakuta, prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie”. Fot. www.inzynieria.com
Gdańsk ma największy w Polsce system pomiaru stanu wód w potokach i zbiornikach
Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej. Fot. inzynieria.com
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.