Jako pierwszy zabrał głos prezes Daca, który podkreślił, że konferencja jest odpowiedzią na głosy sugerujące, że różnym regionom kraju grozi powódź ze względu na brak przygotowania organizacyjnego. Jesteśmy w szczególnym okresie przedwiośnia, kiedy to występują zjawiska, które mogą mieć wpływ na bezpieczeństwo powodziowe kraju – przyznał Daca, dementując jednocześnie informacje o braku przygotowania ze strony PGW, Krajowego Zarządu Gospodarki Wodnej (KZGW) i Regionalnych Zarządów Gospodarki Wodnej. 

W jaki sposób PGW Wody Polskie, KZGW i RZGW dbają o bezpieczeństwo powodziowe kraju?


Wśród środków prewencyjnych wymieniono:

  • bieżące monitorowanie sytuacji;
  • pracę specjalnie powołanych jednostek ds. ochrony przed powodzią;
  • partnerstwo z Instytutem Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Jak podkreślił Daca, opady w miesiącach letnich i jesiennych były nierzadko o ponad 100% niż wynosi średnia krajowa. Poziomy wód utrzymywały się na poziomie niebezpiecznym. Obecnie jednak sytuacja jest oceniana bardzo dobrze: po odwilży, która się pojawiła w ostatnim czasie, wracają mrozy, stąd nie przybywa zbyt wiele wód roztopowych. Bieżąca sytuacja hydrologiczna jest na bardzo dobrym poziomie – twierdzi prezes Wód Polskich.

Szef PGW dodał też, że Wody Polskie zarządzają również zbiornikami retencyjnymi podlegającymi pod RZGW, dlatego dysponują rezerwami, które są przygotowane na przyjęcie wód opadowych i roztopowych. Ich pieczy podlega też utrzymanie 8630 km wałów przeciwpowodziowych oraz monitoring stanu technicznego urządzeń wodnych. 

Wśród innych podejmowanych działań z zakresu bezpieczeństwa powodziowego wymieniono również kruszenie lodu na Wiśle i Odrze, które prowadzi głównie RZGW w Szczecinie. Ostatnie kruszenie lodu zakończyło się 10 marca; nie widzimy zagrożenia powodziami zatorowymi – powiedział prezes Daca, zapewniając, że służby są gotowe przystąpić do akcji, gdyby pojawiła się konieczność ponownego podjęcia takich działań.

Odnosząc się do zarzutów braku organizacji służb w województwach małopolskim i dolnośląskim, szef PGW Wody Polskie podkreślił, że służby w tych regionach są zdolne organizacyjnie, a centra operacyjne działają; ponadto RZGW otrzymały pieniądze w ramach pierwszej puli dotacji z Ministerstwa Rolnictwa na utrzymanie urządzeń melioracyjnych i innych urządzeń wodnych, w szczególności na utrzymanie przepompowni. 

PGW Wody Polskie zainwestują w gospodarowanie wodami?

Jak zaznaczano podczas konferencji, priorytetem w najbliższym czasie będą te inwestycje, które mają już zapewnione finansowanie, jednak Wody Polskie planują szereg kolejnych inwestycji. 

Krzysztof Woś, zastępca prezesa Wód Polskich ds. ochrony przed powodzią i suszą, został zapytany o ważny z punktu bezpieczeństwa powodziowego zbiornik Racibórz Dolny. Zbiornik ten ma być zbudowany jako polder (suchy zbiornik wypełniany wodą tylko w przypadku powodzi), jednak od dawna pojawiają się głosy, że należałoby jednak przekształcić go w zbiornik mokry. Woś przyznał rację tym opiniom, wyjaśniając jednak, że ze względu na aspekty prawne i finansowe, najpierw musi powstać polder, a dopiero później można rozważyć jego przebudowę. 

Wiceprezes PGW odniósł się również do kwestii modernizacji Odrzańskiej Drogi Wodnej, która według niego postępuje zgodnie z planem, zarówno pod względem modernizacji śluz, jak i planowanej realizacji zabudowy regulacyjnej na odcinku swobodnie płynącym od Malczyc do Szczecina. Odcinek ten zostanie skrócony o część biegnącą pomiędzy Malczycami a Ścinawą, gdyż planuje się, że powstaną tam kolejne stopnie wodne. 


Taryfy opłat za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków

Do 12 marca br. przedsiębiorstwa wodociągowo-kanalizacyjne były zobowiązane przesłać PGW Wody Polskie taryfy skonstruowane zgodnie z zapisami nowego rozporządzenia dot. zaopatrzenia w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków. Teraz ta instytucja ma 45 dni na ich ocenę. Jak się jednak okazało, decyzje niekoniecznie będą wydawane od razu: na początku oceniana będzie głównie kompletność i poprawność wniosków. 


Podsumowanie konferencji

Jak zauważył prezes Daca, ochrona przed powodzią to najważniejsze zadanie Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Instytucja ta została powołana do życia z dniem 1 stycznia br. na mocy ustawy Prawo wodne. To obecnie główny podmiot odpowiedzialny za gospodarkę wodną w Polsce. Zgodnie z zapisami ustawy, ma łączyć rozproszone wcześniej kompetencje, m.in. z zakresu ochrony przed powodzią.

Przeczytaj także: Dorota Jakuta: chcieliśmy, żeby Wody Polskie były jak URE