Partnerzy portalu

Jaworzno: wody gruntowe chronione przez bakterię

Opublikowano: 18-05-2018 Źródło: UM Jaworzno

W Jaworznie, w dolinie potoku Wąwolnica i na terenie stacji badawczej – do powstałej w zeszłym roku bioreaktywnej bariery wprowadzono próbkę bakterii posiadającej zdolność degradacji np. węglowodorów czy pestycydów.


Jaworzno: wody gruntowe chronione przez bakterie. Fot. UM Jaworzno Jaworzno: wody gruntowe chronione przez bakterie. Fot. UM Jaworzno

Na czym polega działanie bioreaktywnej bariery w Jaworznie? Na ujmowaniu zanieczyszczonych wód gruntowych i przepuszczeniu ich przez system studni wypełnionych sorbentami.

Realizacja zadania jest niezwykle ważna ze względów naukowo–badawczych, gdyż umożliwi przetestowanie skuteczności zaprojektowanego w 2015 r. systemu barier reaktywnych dla całego obszaru zanieczyszczonego w dolinie potoku Wąwolnica, którego celem jest wyeliminowanie migracji zanieczyszczeń poza obszary skażone, w rejonie zakładów chemicznych – czytamy w komunikacie urzędu miasta.

Jaworzno: do bioreaktywnej bariery wprowadzono próbkę bakterii posiadającej zdolność degradacji np. węglowodorów. Fot. UM Jaworzno Jaworzno: do bioreaktywnej bariery wprowadzono próbkę bakterii posiadającej zdolność degradacji np. węglowodorów. Fot. UM Jaworzno

W ramach bariery funkcjonują również punkty pomiarowe umożliwiające prowadzenie badań wód gruntowych, które będą odbywać się do końca 2018 r.


Te prace wpisują się założenia międzynarodowego projektu AMIIGA, zrzeszającego 12 partnerów z sześciu krajów Unii Europejskiej. Obok Jaworzna w projekcie udział biorą: Główny Instytut Górnictwa (partner wiodący projektu), miasto Novy Bydzov (Czechy), Politechnika w Libercu (Czechy), miasto Stuttgart (Niemcy), region Lombardii (Włochy), miasto Parma (Włochy), Politechnika w Mediolanie (Włochy), Słoweńska Służba Geologiczna (Słowenia), JP VODOVOD – Kanalizacja – Spółka Wodociągów i Kanalizacji w Lublanie (Słowenia), Uniwersytet w Zagrzebiu (Chorwacja) oraz VODOVOD Zadar – Spółka Wodociągowa (Chorwacja).

Co prawda znane są metody fizykochemicznego neutralizowania takich zanieczyszczeń, ale są bardzo kosztowne, a do tego, ze względu na konieczność transportowania zanieczyszczonej gleby, oznaczają ingerencję w krajobraz. Alternatywne rozwiązanie to właśnie metody biologiczne.

Przeczytaj także: Jaworzno. Zdany kluczowy test bloku 910 MW

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia