Tematem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia były „Kondygnacje podziemne w zabudowie miejskiej. Projektowanie, wykonawstwo, nadzór i utrzymanie”.

Nasze doświadczenia są takie, że dla najbardziej skomplikowanych wyzwań geotechnicznych rozwiązania pojawiają się bardzo późno, na etapie generalnego wykonawstwa, kiedy czasu mamy już coraz mniej – mówił Bartłomiej Sieradzki z firmy Keller, dodając, że podczas próby wpisywania budynku w tkankę miejską często, niestety, zapomina się o tym wszystkim, co znajduje się poniżej gruntu.

Jak stwierdził, inwestor z architektem starają się okiełznać trzy żywioły: ogień (przepisy przeciwpożarowe), ziemię i powietrze, natomiast projektowanie podziemi budynków to konieczność okiełznania dwóch: wody gruntowej i ziemi.

W stolicy Małopolski zaprezentowano najciekawsze realizacje firmy Keller Polska, w kontekście 10-letniego doświadczenia oddziału ścian szczelinowych. To m.in. budowa trzykondygnacyjnego garażu podziemnego budynku Concept Tower w Warszawie, kiedy to po raz pierwszy zastosowano połączenie pionowej ściany szczelinowej i poziomej przesłony przeciwfiltracyjnej.

Podjęto taką decyzję, bo w poziomie posadowienia i poniżej znajdowały się silnie przepuszczające grunty – opowiadał Bartłomiej Sieradzki, przybliżając także rozwiązania m.in. przy pracach związanych ze Słodowiec City w Warszawie. Wtedy, po ciężkich rozmowach, zdecydowano się na pionową ścianę szczelinową wraz ze sztuczną przesłoną w postaci poziomego ekranu. Było to rozwiązanie o kilka milionów droższe od pierwotnego, ale minimalizowało ryzyko osiadania – wyjaśniał.

W Krakowie opisywano także warianty przyjęte przez Kellera m.in. przy realizacji: w Warszawie: Vectro+ czy  Centrum Bankowo-Finansowego Nowy Świat, The Warsaw Hub oraz w Gdańsku: Pegaz i Neptun.

Żywioł ziemi to także to, co otacza naszą działkę. Podłoże nie jest jedynym aspektem, są nim również budynki otaczające oraz instalacje, których przekładanie to wielkie wyzwanie, czy znaleziska archeologiczne – stwierdziła Joanna Wędołowska.

Firma Keller była Sponsorem Złotym VII Konferencji Geoinżynieria w Budownictwie.

Przeczytaj także: Kondygnacje podziemne w zabudowie miejskiej