• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kraków ulice będzie myć wodą odzyskaną ze ścieków

Opublikowano: 22-08-2019 Źródło: MPWiK Kraków
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Do mycia ulic w Krakowie będzie służyć woda technologiczna odzyskiwana w oczyszczalni ścieków Płaszów. Umowę w tej sprawie podpisały już władze Wodociągów Miasta Krakowa oraz Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania. Obie spółki wchodzą w skład Krakowskiego Holdingu Komunalnego.


Fot. MPWiK Kraków Fot. MPWiK Kraków

Woda technologiczna nie nadaje się do spożycia, ale nie stanowi zagrożenia sanitarnego. Jest już wykorzystywana w oczyszczalniach ścieków i spalarni osadów w Krakowie. Produkuje się ją poprzez poddanie oczyszczonych ścieków procesowi dodatkowej filtracji i dezynfekcji. Dzięki wykorzystywaniu jej do celów technologicznych zużycie wody pitnej we wspomnianych obiektach zmniejszyło się o około 500 tys. m3 rocznie.

Układ odnowy wody składa się z ujęcia ścieków oczyszczonych, filtrów wstępnych, hydroforu, filtra samopłuczącego, dezynfekcji lampą UV, sieci wody technologicznej oraz zbiornika wyrównawczego z uzupełniającą dezynfekcją.

Fot. MPWiK Kraków

Fot. MPWiK Kraków

Jak poinformowano w komunikacie, wdrażanie założeń gospodarki w obiegu zamkniętym jest bardzo ważnym aspektem funkcjonowania spółek komunalnych w Krakowie. Dodano, że pozwala to oszczędzać energię elektryczną, ciepło, a przede wszystkim zasoby naturalne, surowce wtórne oraz paliwa kopalne. Korzyści są oczywiste, nie tylko w wymiarze finansowym.

Płaszów to jedna z dwóch, obok Kujaw, centralnych oczyszczalni ścieków w Krakowie. Odbiornikiem ścieków oczyszczonych jest Drwina (dopływ Wisły). Maksymalna wydajność oczyszczalni Płaszów to 328 tys. m3/dobę. Zakład oczyszcza ścieki komunalne od 780 tys. RLM (równoważna liczba mieszkańców).

Przeczytaj także: Jak Wodociągi Krakowskie walczą z odorem osadów ściekowych?

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.

    Bezwykopowa renowacja kanalizacji, studni i rurociągów, Producent rur, paneli i zbiorników GRP, Producent rękawów CIPP - polimerowych, filcowych i nasączanych żywicą, Renowacja kanalizacji, budowa sieci wodociągowej - technologie bezwykopowe