Dzięki wstępnemu porozumieniu w sprawie minimalnych wymogów jakości wody pochodzącej z oczyszczonych ścieków komunalnych, będzie można wdrożyć przepisy zaproponowane w maju 2018 r. przez Komisję Europejską (KE). Dzięki nim taka woda zostanie wykorzystana do nawadniania w rolnictwie.
Woda z oczyszczonych ścieków pozwoli nawadniać uprawy. Fot. Adobe Stock / THINK b
- Woda z oczyszczonych ścieków komunalnych posłuży do nawadniania upraw
- Unijne przepisy zapewnią jej bezpieczeństwo dzięki wprowadzeniu norm jakościowych
- Działania KE służą zmniejszeniu niedoboru wody w UE w kontekście przystosowania się do zmian klimatu
Dzięki temu wstępnemu porozumieniu zapewnimy Unii Europejskiej (UE) skuteczne narzędzie umożliwiające stawienie czoła niektórym wyzwaniom związanym ze zmianami klimatu. Obok środków oszczędzania i optymalizacji zużycia, wykorzystanie odzyskanej wody w sektorze rolnictwa może odegrać ważną rolę w radzeniu sobie z deficytem wody i suszą – powiedział Virginijus Sinkevičius, komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa.
Ponowne wykorzystanie wody jest rzadko stosowane w państwach członkowskich. Proponowane regulacje mają zachęcić do wprowadzania takich rozwiązań. Mają też na celu zapewnienie rolnikom w UE bardziej przewidywalnych dostaw czystej wody, a jednocześnie pomóc w przystosowaniu się do zmian klimatu i łagodzenia ich skutków. Dzięki określeniu standardu jakościowego, przepisy zagwarantują, że woda z oczyszczonych ścieków będzie bezpieczna.
Na mocy nowych przepisów, ścieki komunalne, które zostały już poddane określonym procesom oczyszczania zgodnie z przepisami dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych, zostaną poddane dalszemu oczyszczaniu w celu spełnienia nowych minimalnych parametrów jakościowych. Tym samym będą się nadawać do wykorzystania w rolnictwie – czytamy w komunikacie.
Oprócz zharmonizowanych wymogów dotyczących jakości odzyskiwanej wody, w nowych regulacjach określono także obowiązki w zakresie jej monitorowania. Opracowano także przepisy dotyczące zarządzania ryzykiem, mające na celu wyeliminowanie potencjalnych dodatkowych zagrożeń dla zdrowia i środowiska. Ustalono procedurę udzielania zezwoleń i wprowadzono wymóg przejrzystości: informacje o każdym projekcie ponownego wykorzystania wody zostaną podane do wiadomości publicznej.
Wstępne porozumienie musi zostać przyjęte przez Parlament Europejski i Radę Unii Europejskiej. Jeśli to nastąpi, rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE, a jego przepisy wejdą w życie 20 dni później.
Przeczytaj także: Zmiany klimatu: Gorzów Wlkp. stawia na retencję
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.