Spotkanie rozpoczęło się od warsztatów „Zarządzanie kryzysowe i innowacje produktowe w zakresie zagospodarowania wód opadowych”, podczas których m.in. zaprezentowano stosowane w Gdańsku scenariusze zarządzania kryzysowego. W trakcie drugich warsztatów, „Wydawanie i weryfikacja warunków technicznych dla wód opadowych”, uczestnicy uczyli się korzystania z odpowiednich narzędzi przy wydawaniu warunków, liczenia maksymalnych odpływów, określania odpowiednich parametrów i wdrażania procedur w firmach wodociągowych.

Podczas pierwszej sesji konferencyjnej zajmowano się wyzwaniami związanymi ze zmianami klimatu. Słuchacze dowiedzieli się w jaki sposób wzrost temperatury wpływa na zmiany cyklu hydrologicznego, a także na jakim poziomie adaptacji znajduje się Polska w porównaniu z Europą. Poznali także możliwości uzyskania dofinansowanie projektów adaptacyjnych. Mówiła o nich m.in. Anna Czyżewska, dyrektor Departamentu Adaptacji do Zmian Klimatu i Zagrożeń Środowiska w Narodowym Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Omówiono też narzędzia służące do opracowanie najlepszych strategii adaptacyjnych.


Tematem drugiej sesji były dobre praktyki w gospodarowaniu deszczówką. Zaprezentowano m.in. doświadczenia dotyczące pozyskiwania wody w Indiach, w których właśnie zagospodarowanie wód opadowych zabezpiecza dostęp do wody. Poruszono kwestie rewitalizacji rzek i potoków w miastach, stosowania deszczówki do sprzątania ulic i jednoczesnym jej wpływie na smog czy zielonych dachów działających retencyjnie. Na przykładach Słupska i Rumi pokazano jak miasta gospodarują wodami opadowymi.

Podczas trzeciej sesji, na koniec dnia, prelegenci prezentowali rozwiązania cyfrowe wspomagające monitorowanie i zarządzanie wodami deszczowymi. Przedstawiono też projekt Polskiego Atlasu Natężeń Deszczów PANDa.

Drugiego dnia na wstępie pokazano problemy mieszkańców Afryki z dostępem do czystej, niezanieczyszczonej chemicznie czy biologicznie wody. Na czwartej, czyli pierwszej tego dnia sesji, doświadczeniami zagranicznymi dzielili się goście z Litwy, Słowacji, Ukrainy i Rumunii. Omawiano projekty, środki unijne na ich realizację i informowano o tym, co jeszcze należy robić.

Podczas ostatniej sesji tematem wiodącym były powodzie miejskie. Mówiono o tym jak organizować działania przeciwpowodziowe i zarządzaniu kryzysowym. Uczestnicy poznali doświadczenia wrocławskie i francuskie w tym zakresie. Omówiono też kwestie prawne dotyczące odpowiedzialności za powódź. Dodatkowo, Piotr Czarnocki z Ministerstwa Klimatu przedstawił Agendę Miejską i plany finansowanie projektów adaptacyjnych, w tym gospodarowania wodami opadowymi w nadchodzącej perspektywie finansowej.

Konferencja Stormwater Poland 2020 odbyła się w dniach 3–5 marca w Gdańsku. Patronat medialny nad spotkanie sprawował m.in. portal inzynieria.com.

Przeczytaj także: Ministerstwo Klimatu: Agenda Miejska pomoże w gospodarowaniu deszczówką