W pracach trwających od października 2019 r. usunięto do tej pory krzewy i zadrzewienia porastające czaszę zbiornika wodnego Świnna Poręba na powierzchni około 42 ha. Pozwoliło to oczyścić 6,2 km brzegów zbiornika wodnego.

Prace te objęły oczyszczenie dwóch zatok znajdujących się w Jamniku (w Jaszczurowej) oraz brzegów zbiornika na odcinku od starego kamieniołomu w Skawcach po Mucharską Górę o długości 1,3 km. Oczyszczono także zatokę u ujścia Stryszówki w Dąbrówce, teren wokół wyspy na Zagórzu i ujściowy odcinek Jaszczurówki na Zielonej – informują Wody Polskie.

W trakcie realizacji zadania, usunięto też zakrzaczenia na stanowisku archeologicznym po XVIII/XIX w. dworze znajdujące się na wyspie na Zagórzu.

Roboty jeszcze się nie kończą: 10 kwietnia br. ma zostać rozstrzygnięty przetarg na czyszczenie dna zbiornika w jego cofkowej części u ujścia Skawy o powierzchni około 35 ha oraz brzegów zbiornika na kolejnych 34 ha powierzchni.

Efekty tych działań mają doprowadzić do lepszego przepływu wód w zbiorniku, poprawy ich jakości i podniesienie poziomu bezpieczeństwa osób przebywających nad zbiornikiem.

Czytaj także: Małopolska będzie zbierać wodę z deszczu. Ruszył konkurs