Po niedawnej awarii układu przesyłowego transportującego ścieki do oczyszczalni Czajka do Wisły zaczęły spływać ścieki. Zostaną one przekierowane do tymczasowego rurociągu ułożonego na moście pontonowym. Budowa mostu rozpoczęła się we wtorek i, choć miała trwać trzy dni, jest już zakończona.
Fot. Twitter
- 250-metrowy most powstał w kilkanaście godzin
- Trwa też montaż rurociągu tymczasowego – dwie nitki po 1,6 km
- Do 8 września zmontowano 1,5 km rur i wykonano 140 zgrzewów
Przeprawa dla bypassu
Łączenie elementów mostu pontonowego o długości 250 m trwało kilkanaście godzin. Ze względu na problemy z zatłoczoną samochodami drogą w pobliżu której zmontowano obiekt, ruch odbywał się wahadłowo. Przeprawę zmontowali żołnierze z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego oraz 2. Pułku Saperów z Kazunia.
Budowa rurociągu
Na moście zaczęło się układanie rurociągu do transportu ścieków z lewobrzeżnej Warszawy od oczyszczalni Czajka po drugiej stronie Wisły. Budowa tymczasowego bypassu zajmie maksymalnie cztery tygodnie. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie poinformowało, że w nocy z wtorku na środę rozpoczęła się budowa rurociągu.
Most pontonowy na Wiśle jest już GOTOWY! Dziękuję za profesjonalizm żołnierzom #WojskoPolskie z 2 Pułku Inżynieryjnego w Inowrocławiu i 2 Mazowieckiego Pułku Saperów w Kazuniu. Udowodniliście, że jesteście świetnie wyszkoleni i że zawsze można na Was liczyć. pic.twitter.com/Z8orEhALpK
— Mariusz Błaszczak (@mblaszczak) September 9, 2020
Prace są prowadzone całodobowo z obu stron Wisły. Łączna długość rur o średnicy 1 m wyniesie 3,2 km. Elementy do budowy tymczasowego rurociągu przywiezie 130 ciężarówek. Rury będą zgrzewane w temperaturze ponad 200 st. C. Układaniem zajmuje się spółka Uponor Infra.
5 września rozpoczął się transport rur i sprzętu od wykonawcy i odbiór rur z PGW Wody Polskie składowanych na terenie budowy przy ul. Świderskiej. Następnego dnia przygotowywano teren i odebrano rury wykorzystane podczas poprzedniej awarii. Do końca dnia 8 września zmontowano już 1,5 km rur i wykonano 140 zgrzewów.
Kolejna awaria
Druga awaria wydarzyła się 29 sierpnia, praktycznie rok po pierwszej. Dla miasta i MPWiK najważniejszym celem jest jak najszybsze przerwanie zrzutu ścieków do Wisły. Zastępczy rurociąg na moście pontonowym przejmie ścieki tymczasowo, potem zastąpi go budowany w tym czasie alternatywny system przesyłowy pod dnem Wisły. Docelowo będzie on instalacją rezerwową.
Przeczytaj także: Pęknięcie w obrębie warszawskiego wodociągu miało 10 m
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.