• 250-metrowy most powstał w kilkanaście godzin
  • Trwa też montaż rurociągu tymczasowego – dwie nitki po 1,6 km
  • Do 8 września zmontowano 1,5 km rur i wykonano 140 zgrzewów

Przeprawa dla bypassu

Łączenie elementów mostu pontonowego o długości 250 m trwało kilkanaście godzin. Ze względu na problemy z zatłoczoną samochodami drogą w pobliżu której zmontowano obiekt, ruch odbywał się wahadłowo. Przeprawę zmontowali żołnierze z 2. Inowrocławskiego Pułku Inżynieryjnego oraz 2. Pułku Saperów z Kazunia.

Budowa rurociągu

Na moście zaczęło się układanie rurociągu do transportu ścieków z lewobrzeżnej Warszawy od oczyszczalni Czajka po drugiej stronie Wisły. Budowa tymczasowego bypassu zajmie maksymalnie cztery tygodnie. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w m.st. Warszawie poinformowało, że w nocy z wtorku na środę rozpoczęła się budowa rurociągu.

 

 


Prace są prowadzone całodobowo z obu stron Wisły. Łączna długość rur o średnicy 1 m wyniesie 3,2 km. Elementy do budowy tymczasowego rurociągu przywiezie 130 ciężarówek. Rury będą zgrzewane w temperaturze ponad 200 st. C. Układaniem zajmuje się spółka Uponor Infra.

5 września rozpoczął się transport rur i sprzętu od wykonawcy i odbiór rur z PGW Wody Polskie składowanych na terenie budowy przy ul. Świderskiej. Następnego dnia przygotowywano teren i odebrano rury wykorzystane podczas poprzedniej awarii. Do końca dnia 8 września zmontowano już 1,5 km rur i wykonano 140 zgrzewów.

Kolejna awaria

Druga awaria wydarzyła się 29 sierpnia, praktycznie rok po pierwszej. Dla miasta i MPWiK najważniejszym celem jest jak najszybsze przerwanie zrzutu ścieków do Wisły. Zastępczy rurociąg na moście pontonowym przejmie ścieki tymczasowo, potem zastąpi go budowany w tym czasie alternatywny system przesyłowy pod dnem Wisły. Docelowo będzie on instalacją rezerwową.

Przeczytaj także: Pęknięcie w obrębie warszawskiego wodociągu miało 10 m