• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Przewiert pod Wisłą: coraz więcej sprzętu na placu budowy

Opublikowano: 12-10-2020 Źródło: MPWiK Warszawa, inzynieriac.com

Trwają przygotowania do bezwykopowej budowy nowego rurociągu pod dnem Wisły w Warszawie – wykorzystana zostanie metoda Direct Pipe. Stalowy przewód o średnicy 1,2 m zainstalowany ma być na głębokości minimum 7 m pod dnem Wisły. Przewiert będzie wykonany na długości 800 m. Ta inwestycja to wypadkowa awarii systemu przesyłającego ścieki z lewej części Warszawy do będącej na prawym brzegu oczyszczalni Czajka.


Fot. MPWiK Warszawa Fot. MPWiK Warszawa

Główne roboty powinny rozpocząć się w ciągu miesiąca, natomiast przy ul. Świderskiej gotowa jest już komora startowa (o głębokości 5 m), a na plac budowy zwożony jest sprzęt. Na miejsce dotarł już m.in. ważący ponad 20 ton zacisk do pipe thrustera. Coraz więcej jest też kontenerów, które będą pełnić rolę zbiorników na wodę oraz płuczkę wiertniczą (mieszaninę wody i bentonitu). Przywieziono już też urządzenia służące do odwirowywania oraz oddzielania urobku od płuczki (wirówka dekantacyjna oraz separator).

Fot. MPWiK Warszawa Fot. MPWiK Warszawa


Jak poinformowało MPWiK w Warszawie, ze względu na charakterystyczną strukturę dna Wisły, w szczególności obecność iłów, do tego celu zostanie wykorzystany separator pozwalający na usunięcie nawet najdrobniejszej frakcji o średnicy mniejszej niż 20 μm, czyli 0,02 mm. Dla porównania średnica ludzkiego włosa waha się od 0,06 mm do 0,08 mm. Na ten tydzień zaplanowano też transport elementów maszyny, która zbuduje rurociąg pod dnem Wisły.

Źródło: MPWiK Warszawa Źródło: MPWiK Warszawa

Nowy kanał gotowy ma być na przełomie listopada i grudnia tego roku, wtedy też nastąpi przepięcie ścieków z tymczasowego kolektora ułożonego na moście pontonowym. W Warszawie powstanie też drugi, sąsiedni rurociąg pod Wisłą; umowa z wykonawcą powinna być podpisana na przełomie listopada i grudnia tego roku, a rurociąg do użytku ma zostać oddany w czerwcu 2021 r.

Awaria w Warszawie – co się stało?

Pod koniec sierpnia tego roku doszło do awarii systemu przesyłającego ścieki z lewobrzeżnej Warszawy, pod Wisłą, do oczyszczalni Czajka. W efekcie, do momentu uruchomienia rurociągu tymczasowego (20 września), prowadzono zrzut ścieków nieoczyszczonych do Wisły. A że podobne problemy wystąpiły w minionym roku, stąd zdecydowano o budowie alternatywnego systemu. Cały planowany nowy układ przesyłowy (inwestycja ma cztery fazy), wraz z infrastrukturą towarzyszącą, powinien być oddany do użytku w sierpniu 2022 r. Z kolei na usunięcie awarii istniejącego kolektora, znajdującego się w tunelu, którego część przebiega pod dnem rzeki, Warszawa ma 48 miesięcy.

Zobacz nasz serwis specjalny AWARIA KOLEKTORA W WARSZAWIE

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!