• 300 ręcznych pomp zaopatrzy w wodę pitną 120 tys. osób
  • Koszt ich montażu przekracza 10 mln EUR
  • Realizacja przedsięwzięcia potrwa 10 miesięcy

Lepszy dostęp do wody

W ramach przedsięwzięcia zostanie wywierconych 300 otworów, które zostaną wyposażone w pompy ręczne. Dzięki nim zwiększy się dostęp do wody, szczególnie w prefekturach Kara i Savanes. Pod koniec lutego rozpoczęły się prace wiertnicze w tym drugim regionie, we wsi Kousoungou. Wskaźnik pokrycia obszarów wiejskich punktami dystrybucji wody pitnej ma się zwiększyć z 77% do 85% w regionie Kara oraz z 67% do 72% w regionie Savanes. 300 ręcznych pomp pozwoli zaopatrzyć w wodę 120 tys. mieszkańców tych obszarów.

Pompy z Francji

Zadanie zrealizuje w ciągu 10 miesięcy francuska spółka Vergnet Hydro (z firmą ECM – L'Entreprise de Construction Mécanique) wybrana przez togijskie Ministerstwo ds. Wody, Wyposażenia Obszarów Wiejskich i Systemów Wodnych Wiejskich. Firma przeszkoli też 50 techników, którzy zajmą się konserwację i serwisem pomp. Poza pompami dostawy obejmą także narzędzia i części zamienne.


Całkowity koszt projektu Poprawa Warunków Zdrowotnych w Szkołach i na Obszarach Wiejskich (PASSCO 2) przekracza 10 mln EUR z czego 1,1 mln EUR wynosi dofinansowanie przyznane przez Agence Française de Développement, grupy wspierającej inwestycje w zrównoważony i sprawiedliwy rozwój.

Poprzedni projekt, PASSCO 1, został zrealizowany w 2016 r., a dzięki niemu dostęp do wody pitnej uzyskało 70 tys. mieszkańców prefektury Savanes. W wyniku obu przedsięwzięć dwa regiony będą miały 1000 pomp ręcznych.

Woda to priorytet

Inwestycje w pompy są też prowadzone w regionie Centrale. Poza nimi zaplanowano 31 miniwodociągów oraz 2310 latryn komunalnych i rodzinnych. Dodatkowo w Lomé, stolicy Togo, trwają wiercenia i montaż 343 pomp ręcznych w ramach uruchomionego w sierpniu 2019 r. Programu wodno-sanitarnego. Obejmuje on też budowę 30 wież ciśnień w morskim rejonie miasta. Wartość tego projektu to 19 mln EUR.

Rozwój powszechnego dostępu do wody pitnej do 2030 r. jest jednym z sześciu celów rządowego programu zrównoważonego rozwoju. W Togo takie możliwości ma mniej niż 60% populacji, stąd liczne inicjatywy zmierzające do poprawy sytuacji.

Przeczytaj także: Zjednoczone Emiraty Arabskie: 13 maszyn MTBM na budowie kanalizacji