• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Kolektory retencyjne. Odpowiedź miast na zmiany klimatyczne [KONFERENCJA ONLINE]

Opublikowano: 24-05-2022 (Aktualizacja: 30-05-2022) Źródło: inzynieria.com

Zakończyła się Konferencja ONLINE dotycząca kolektorów retencyjnych, które są jednym z najskuteczniejszych sposobów zapobiegania konsekwencjom zmian klimatu w miastach. Na temat ich specyfiki oraz sposobów optymalnego wykorzystania w miejskich sieciach kanalizacyjnych rozmawiali przedstawiciele świata nauki oraz wszystkich stron procesu inwestycyjnego. W transmisji online wzięło udział ponad 300 uczestników.


BEZPŁATNA Konferencja Online: Kolektory retencyjne - skuteczna odpowiedź miast na zmiany klimatyczne / Fot. Adobe Stock BEZPŁATNA Konferencja Online: Kolektory retencyjne - skuteczna odpowiedź miast na zmiany klimatyczne / Fot. Adobe Stock

Konferencję rozpoczął Paweł Kośmider, członek Polskiego Stowarzyszenia Technologii Bezwykopowych oraz prezes Wydawnictwa Inżynieria, które było organizatorem wydarzenia. 

Podkreślił, jak ważnym i aktualnym tematem jest odpowiednie przygotowanie infrastruktury miejskiej na skutki nawalnych deszczy spowodowanych zmianami klimatycznymi. Konieczność radzenia sobie z nagłymi ulewami, które w znacznym stopniu obciążają, lub nawet przeciążają miejską sieć kanalizacyjną, jest jedną z palących potrzeb spółek odpowiedzialnych za gospodarkę wodno-kanalizacyjną w aglomeracjach. Jednocześnie należy mieć świadomość, że problem nie zniknie, wręcz przeciwnie – zgodnie z przewidywaniami klimatologów – będzie narastał.

Paweł Kośmider, prezes Wydawnictwa Inżynieria - organizatora Konferencji / fot. inzynieria.com
Paweł Kośmider, prezes Wydawnictwa Inżynieria - organizatora Konferencji / fot. inzynieria.com

Po krótkim wprowadzeniu i powitaniu uczestników, jako pierwszy głos zabrał przedstawiciel świata nauki - dr. inż. Tomasza Abel z Politechniki Wrocławskiej, który w swoim wystąpieniu przedstawił sposób działania kolektorów retencyjnych, omówił ich wady i zalety w odniesieniu do innych rozwiązań retencyjnych oraz opowiedział o najciekawszych inwestycjach tego typu na świecie i w Polsce.

Ciekawym odniesieniem była zaprezentowana przez prelegenta historia amerykańskiego systemu retencyjnego TARP w Chicago. Badacz podkreślił podejście wieloaspektowe, którym kierowano się podczas rozbudowy systemu. Cele jakie dzięki temu osiągnięto to:

  • zapobieganie powodziom na terenie miasta Chicago
  • redukcja zanieczyszczeń ścieków w sieci kanalizacyjnej
  • wzmocnienie systemu melioracji okolic miasta
  • dostosowanie się do przepisów ochrony środowiska 

dr Tomasz Abel z Politechniki Wrocławskiej  / fot. inzynieria.com dr Tomasz Abel z Politechniki Wrocławskiej / fot. inzynieria.com

Kolektory stolicy - wykład ekspertów strony zamawiającej

•    Bartosz Zaborski – kierownik Biura Badań i Nowych Technologii, MPWiK S. A. w Warszawie
•    Maciej Płoński – zastępca dyrektora Pionu Jednostki Realizującej Projekt, MPWiK S. A. w Warszawie


Przedstawiciele inwestora - MPWiK w Warszawie S. A. - mówili o doświadczeniach związanych z budową oraz renowacją kolektorów retencyjnych w Warszawie (Burakowski Bis, Burakowski, Wiślany, Lindego, Lindego Bis).

Renowacja kolektora Burakowskiego / Fot. Quality Studio Renowacja kolektora Burakowskiego / Fot. Quality Studio

Wyjaśnili, dlaczego tak istotne jest powstawanie kolektorów retencyjnych i jakie aspekty projektu są najistotniejsze z inwestorskiego punktu widzenia podczas ich budowy oraz renowacji. 

Bartosz Zaborski oraz Maciej Płoński - przedstawiciele MPWiK S. A. / fot. inzynieria.com Bartosz Zaborski oraz Maciej Płoński - przedstawiciele MPWiK S. A. / fot. inzynieria.com

Na koniec skupili się na wyzwaniach realizacyjnych tak dużych przedsięwzięć budowlanych w centrach aglomeracji oraz zaznaczyli istotne aspekty, o któych należy pamiętać w kontekście przyszłościowego projektowania miejskiej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej:

  • modelowaniu jakościowym ścieków i optymalizacji tego procesu
  • aktywnej obserwacji zmian klimatycznych
  • rozbudowie potencjału miejskiej retencji

Technologia mikrotunelowania

•    Dymitr Petrow-Ganew z firmy Herrenknecht AG

W swoim referacie przedstawił historię firmy będącej dostawcą kompleksowych rozwiązań technicznych w branży tunelowej. Poruszył zagadnienia związane z zastosowaniem metody mikrotunelingu w wielkośrednicowych systemach kanalizacji i retencji. Omówił także aspekty dotyczące odpowiedniego doboru sprzętu i przedstawił przykłady zastosowania tej metody w realizacji konkretnych projektów na świecie.

Dymitr Petrow-Ganew z firmy Herrenknecht AG  / fot. inzynieria.com Dymitr Petrow-Ganew z firmy Herrenknecht AG / fot. inzynieria.com

Jakość komponentów stanowi o trwałości całego projektu

•    Paweł Niewiadomski z firmy HABA-Beton

Przedstawił zagadnienia związane z kolektorami retencyjnymi z punktu widzenia producenta rur używanych do ich budowy. Przedstawił argumenty za tym, że odpowiedni dobór materiałów oraz zapewnienie dobrej logistyki w trakcie trwania projektu to bardzo ważne kwestie – szczególnie w tak dużych inwestycjach, jak budowa kolektorów retencyjnych. Wskazał także na czynniki, które decydują o tym, że produkt dostarczany na budowę jest godny zaufania i długowieczny w użytkowaniu. 

W swoim wystąpieniu odwoływał się do konkretnych realizacji, np. budowy kolektora Wiślanego w Warszawie, który ma zostać ukończony do grudnia 2023 r. i zaprezentował krótki film z realizacji tego przedsięwzięcia.

Paweł Niewiadomski z firmy Haba-Beton / fot. inzynieria.com Paweł Niewiadomski z firmy Haba-Beton / fot. inzynieria.com

Wspomniał także o specjalistycznych rozwiązaniach technologicznych, takich jak polietylenowe wykładziny rur zakotwiczane w betonie oraz elementach wykonywanych na indywidualne zamówienie konkretnych projektów. Precyzja ich zaprojektowania i wyprodukowania rzutuje na jakość i trwałość całej inwestycji.

Kolektory retencyjne z punktu widzenia wykonawcy

•    Grzegorz Szajna przedstawiciel firmy Sanimet 

Specjalista omówił doświadczenia w realizacji projektów kolektorów retencyjnych oraz robót mikrotunelowych w kontekście warunków terenowych i geologicznych. Tematyka wykładu dotyczyła również zagrożeń i sposobów na eliminację lub znaczną redukcję ryzyka, a także różnic w realizacji projektów kolektorów retencyjnych w stosunku do innych rodzajów przewiertów. Prelegent położył nacisk na dostęp do profesjonalnego parku maszynowego oraz odpowiednio wykwalifikowanej kadry pracowniczej - oba te czynniki stanowią o skuteczności firmy wykonawczej i rzetelności w wykonywaniu podejmowanych działań. 

Grzegorz Szajna przedstawiciel firmy Sanimet / fot. inzynieria.comNastępnie autor referatu opowiedział o doświadczeniach zebranych w trakcie realizacji projektu budowy II etapu Kolektora Wiślanego w Warszawie, a na koniec przedstawił zalecenia dla przyszłych projektów budowy kolektorów retencyjnych.
Grzegorz Szajna przedstawiciel firmy Sanimet / fot. inzynieria.com


Wideotransmisja z Konferencji niebawem będzie dostępna na portalu Akademia Inżynieria.

Portal inzynieria.com objął patronat medialny nad wydarzeniem. Za realizację transmisji online odpowiadało Quality Studio.


Może Cię także zainteresować: Robot frezujący MicroGator: wszechstronny system do rehabilitacji i naprawy rur
 

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.