Partnerzy portalu

Na Starym Rynku w Poznaniu odkryto drewniany wodociąg z XVII w.

Opublikowano: 23-06-2022 Źródło: PIM

Podczas prac archeologicznych prowadzonych w ramach rewitalizacji poznańskiego Starego Rynku znaleziono drewniane rury wodociągowe sprzed 400 lat. Odkryto też pomieszczenie, w którym prawdopodobnie mieściła się stacja transformatorowa do zasilania tramwajów.


W Poznaniu odkryto drewniany wodociąg sprzed 400 lat. Fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie W Poznaniu odkryto drewniany wodociąg sprzed 400 lat. Fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie
  • Drewniane rury wodociągowe pochodzą prawdopodobnie z XVII w.
  • Pod Starym Rynkiem w Poznaniu zaplanowano zbiorniki retencyjne
  • W trakcie prac odkryto pomieszczenie ze stają zasilającą pierwszą linię tramwajową w mieście

Wodociąg na miarę czasów

Najstarszym znaleziskiem na poznańskim Starym Rynku są drewniane rury wodociągowe pochodzące prawdopodobnie z XVII w. W tym czasie takie instalacje wodne drążono w szerokich pniach drzew. Do naszych czasów przetrwały dzięki temu, że grunt był lekko wilgotny. Dokładniejszy wiek elementów będzie znany po przeprowadzeniu badań dendrologicznych.

Fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie Fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie


Zapomniane pomieszczenie

W trakcie robót budowlanych odkryto betonową konstrukcję w centralnej części rynku , między budynkiem Odwachu a Galerią Arsenał. Było w połowie zalane wodą, przypominało zbiornik. Po jej odpompowaniu pod nadzorem archeologów, do środka wprowadzono kamerę. Pomieszczenie o wysokości 5 m, długości 14 m i szerokości 8 m służyło dwóm transformatorom do zasilania tramwajów. Zostały w nim odcięte kable.

Fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie Fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie

W sprawozdaniach magistratu znajduje się informacja, że budowa obiektu zakończyła się w 1931 r. Finansowała ją elektrownia miejska. Znalezisko jest śladem po torowisku tramwajowym, która do 1955 r. przebiegała przez Stary Rynek. Była pierwszą taką trasą w mieście, zastąpiła linię tramwaju konnego. Pomieszczenie zostanie uszczelnione i zasypane.

Fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie Fot. Poznańskie Inwestycje Miejskie

Zbiorniki retencyjne i wyspy zieleni

Badania archeologiczne związane są z trwającą rewaloryzacją płyty Starego Rynku. Prowadzi się je m.in. w miejscach przeznaczonych pod zbiorniki retencyjne, toaletę podziemną, separatory, śmietniki podziemne i trafostację – czytamy w komunikacie.

Modernizacja Starego Rynku obejmuje wymianę podziemnej infrastruktury i budowę zbiorników retencyjnych. Pojawi się równa nawierzchnia płyty rynku i przyległych ulic. Powstanie przy użyciu zabytkowego materiału: kostki, krawężników i granitowych płyt chodnikowych. Przewidziano wyspy zieleni w formie klombów z drzewami i siedziskami.

Przeczytaj także: Gdański szlak wodociągowy – to trzeba zobaczyć

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!