• Prawo wodne posiada 13 działów i 574 artykuły
  • Konieczność zmiany ustawy tłumaczono potrzebą wdrożenia aż 22 unijnych dyrektyw
  • Na podstawie nowego prawa wodnego działalność rozpoczęły Wody Polskie

Prawo wodne składa się z 13 działów i 574 artykuły. Napisano w nim, że reguluje gospodarowanie wodami zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, w szczególności kształtowanie i ochronę zasobów wodnych, korzystanie z wód oraz zarządzanie zasobami wodnymi.

Zgodnie z prawem wodnym, zarządzanie zasobami wodnymi jest realizowane z uwzględnieniem podziału Polski na obszary dorzeczy, regiony wodne i zlewnie. Ponadto zarządzanie zasobami wodnymi służy zaspokajaniu potrzeb ludności i gospodarki oraz ochronie wód i środowiska związanego z tymi zasobami.

Ustawa Prawo wodne mówi, że w szczególności chodzi o:

  • zapewnienie odpowiedniej ilości i jakości wody dla ludności;
  • ochronę przed powodzią oraz suszą;
  • ochronę zasobów wodnych przed zanieczyszczeniem oraz niewłaściwą lub nadmierną eksploatacją;
  • utrzymywanie lub poprawę stanu ekosystemów wodnych i zależnych od wód;
  • zapewnienie wody na potrzeby rolnictwa oraz przemysłu;
  • tworzenie warunków dla energetycznego, transportowego oraz rybackiego wykorzystania wód;
  • zaspokojenie potrzeb związanych z turystyką, sportem oraz rekreacją.

Prawo wodne – wody podlegają ochronie


W ustawie Prawo wodne czytamy także, że korzystanie z wód nie może powodować pogorszenia ich stanu oraz ekosystemów od nich zależnych, z wyjątkiem przypadków określonych w ustawie, w szczególności nie może naruszać ustaleń planu gospodarowania wodami na obszarze dorzecza, powodować marnotrawstwa wody lub marnotrawstwa energii wody, a także nie może wyrządzać szkód.

Zobacz nasz serwis specjalny PRAWO WODNE


W prawie wodnym podkreślono również, że wody, jako integralna część środowiska oraz siedlisko dla organizmów, podlegają ochronie, niezależnie od tego, czyją stanowią własność. Ustawodawca stwierdził, że należy zapewnić, by, w zależności od potrzeb, nadawały się do:

  • zaopatrzenia ludności w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi;
  • uprawiania sportu, turystyki lub rekreacji;
  • wykorzystywania do kąpieli;
  • bytowania ryb i innych organizmów wodnych w warunkach naturalnych, umożliwiających ich migrację.

Prawo wodne wyjaśnia również, kiedy i w jaki sposób może dojść do wprowadzenia czasowego ograniczenia z korzystania z wód. Ustawa reguluje też np., co to jest zwykłe i szczególne korzystanie z wód.

Jednym z najważniejszych haseł w nowym prawie wodnym są usługi wodne. Co to takiego? Czytamy, że usługi wodne obejmują:

  • pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych;
  • piętrzenie, magazynowanie lub retencjonowanie wód podziemnych i wód powierzchniowych oraz korzystanie z tych wód;
  • uzdatnianie wód podziemnych i powierzchniowych oraz ich dystrybucję;
  • odbiór i oczyszczanie ścieków;
  • wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, obejmujące także wprowadzanie ścieków do urządzeń wodnych;
  • korzystanie z wód do celów energetyki, w tym energetyki wodnej;
  • odprowadzanie do wód lub do urządzeń wodnych – wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji.

Prawo wodne określa także m.in. zasady dotyczące oczyszczanie ścieków komunalnych, ochrony ujęć wody, zbiorników wód śródlądowych czy środowiska wód morskich. Wyjaśniono w nim również, czym należy się kierować w ramach budownictwa wodnego i melioracji.

Prawo wodne – za co odpowiadają Wody Polskie

Prawo wodne zmieniło system zarządzania zasobami wodnymi w Polsce. To właśnie na podstawie nowej ustawy z 1 stycznia 2018 r. działalność rozpoczęło Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które od tamtej pory jest centralną instytucją zarządzającą gospodarką wodną. Wcześniejsze regionalne zarządy gospodarki wodnej stały się jednostkami organizacyjnymi Wód Polskich.

Zgodnie z nowym prawem wodnym, obecnie to właśnie Wody Polskie zajmują się ochroną przed powodzią i suszą oraz ochroną jakości zasobów wodnych. Wykonują także prawa właścicielskie w stosunku do wód publicznych, naliczają i pobierają opłaty za usługi wodne, wydają zgody wodnoprawne. Mają też chronić mieszkańców przed nieuzasadnionymi podwyżkami cen za usługi wodociągowo-kanalizacyjne.

Wody Polskie to państwowa osoba prawna, w skład której wchodzą: Krajowy Zarząd Gospodarki Wodnej z siedzibą w Warszawie (KZGW), ponadto regionalne zarządy gospodarki wodnej (RZGW) w Białymstoku, Bydgoszczy, Gdańsku, Gliwicach, Krakowie, Lublinie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie i Wrocławiu. Skład uzupełniają zarządy zlewni oraz nadzory wodnye.

Wprowadzenie nowego prawa wodnego wywołało dużo emocji wśród firm wodociągowo-kanalizacyjnych. Miało to związek nie tylko z powołaniem państwowego regulatora, ponieważ poza tym  np. wody opadowe i roztopowe na mocy ustawy zostały wycięte spod reżimu ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków.

Jak widać, nowe prawo wodne to ustawa bardzo rozległa. Konieczność zmiany tłumaczono potrzebą wdrożenia aż 22 unijnych dyrektyw w zakresie gospodarki wodnej. Ponadto jego ustanowienie było warunkiem, byśmy mogli korzystać ze środków z programów operacyjnych Unii Europejskiej na lata 2014-2020.

Przeczytaj także: Deszczówka jest niezależnym bytem, ale wiele kwestii w prawie wodnym należy doprecyzować