Naukowcy z Politechniki Białostockiej (PB) uzyskali patent na nową metodę wytwarzania tlenowego granulowanego osadu czynnego. Rozwiązanie może przyspieszyć biologiczne oczyszczanie ścieków i zmniejszyć ilość osadów obniżając koszty pracy oczyszczalni.
Dr inż. Piotr Ofman i jego reaktor biologiczny typu SBR. Fot. Paweł Jankowski/Politechnika Białostocka
- Nową metodę można stosować w biologicznym oczyszczaniu ścieków
- Ogranicza ona konieczność stosowania wielokomorowych reaktorów oraz recyrkulacji
- Redukuje też koszty energii potrzebnej do napowietrzania
Nowe ujęcie znanego rozwiązania
Tlenowe granule osadu czynnego stanowią przedmiot badań, które prowadzimy od kilku lat. Opatentowany sposób granulacji to jeden z ich efektów. Opracowaną przez nas metodę można wdrożyć na oczyszczalniach ścieków, w których ciąg technologiczny oparty jest o wykorzystanie sekwencyjnych reaktorów biologicznych – komentuje dr inż. Piotr Ofman, współtwórca wynalazku.
Co prawda technologia oczyszczania ścieków z wykorzystaniem tlenowego granulowanego osadu czynnego została wynaleziona i wdrożona prawie 10 lat temu, jednak znalazła nieliczne zastosowania na świecie. W Polsce korzysta z niej oczyszczalnia w Rykach (woj. lubelskie). Prawdopodobnym powodem są wciąż prowadzone badania podstawowe nad granulowanym osadem czynnym.
Przyspieszenie oczyszczania ścieków
Naukowcy z PB opracowali metodę wykorzystującą zespół mikroorganizmów do biodegradacji związków węgla, form azotu i fosforu. Powstająca w tym procesie biomasa w postaci granul osadza się znacznie szybciej niż konwencjonalny, kłaczkowaty osad czynny. Dzięki temu można ograniczyć potrzebę stosowania wielokomorowych reaktorów oraz recyrkulacji. A to pozwala rozwiązać problemy eksploatacyjne i zredukować koszty działania oczyszczalni ścieków.
Do najważniejszych zalet tlenowych granul osadu czynnego zalicza się przede wszystkim ich odporność na zmiany charakterystyki jakościowej ścieków dopływających do oczyszczalni. Ta właściwość pozwala na zachowanie stabilniejszych efektów biologicznego usuwania zanieczyszczeń obecnych w ściekach – informuje dr inż. Piotr Ofman. Dodaje, że charakteryzują się one lepszymi właściwościami sedymentacyjnymi w porównaniu do osadu kłaczkowatego, powszechnego w oczyszczalniach. Dzięki temu można skrócić cykl pracy reaktora sekwencyjnego w fazie sedymentacji i inaczej zaplanować działanie reaktora. A to ogranicza koszty budowy zbiorników retencyjnych do magazynowania ścieków surowych.
Niższe koszty energii elektrycznej
Tlenowe granule osadu czynnego przyrastają trochę wolniej niż kłaczki, co może częściowo rozwiązać problemy z gospodarką osadową – do zagospodarowania będzie mniejsza masa osadu nadmiernego odprowadzanego z układu oczyszczania ścieków.
Podczas kilkuletnich badań wykazano też, że przemiany form azotu zachodzą intensywniej wraz ze stopniem zgranulowania osadu czynnego. Takie zjawisko pozwala na skrócenie czasu fazy napowietrzania bez utraty wymaganej jakości ścieków oczyszczonych, co przekłada się, jak informuje współtwórca wynalazku, na zmniejszenie kosztów eksploatacyjnych związanych ze zużyciem energii elektrycznej – napowietrzanie należy do najbardziej energochłonnych procesów w oczyszczalniach ścieków.
Aktualnie trwają prace nad modyfikacją opatentowanego sposobu granulacji kłaczkowatego osadu czynnego. Może to otworzyć drogę do zastosowań w przemyśle.
Przeczytaj także: Koło – MZWiK wkracza w XXI w. Będzie producentem nawozu
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.