Partnerzy portalu

Pompy ciepła na terenie oczyszczalni ścieków w Piekarach Śląskich

Opublikowano: 28.06.2022
polska , 28.06.2022

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Piekarach Śląskich (woj. śląskie) kończy instalację pomp ciepła na terenie oczyszczalni ścieków „Południe”. Dzięki nim ogrzewanie pomieszczeń biurowych i socjalnych oraz ciepła woda staną się prawie darmowe. Do tej pory spółka korzystała z ogrzewania elektrycznego, co w obliczu silnie rosnących cen elektryczności byłoby niezwykle kosztowne.

Gotowa jest już cała instalacja centralnego ogrzewania (c.o.) w budynku, zamontowano dwukomorowy zbiornik ciepłej wody użytkowej i c.o., a także dwie pompy ciepła, wykonano większość podłączeń. Dobiega końca instalacji systemu rur w komorze osadnika wtórnego oczyszczalni. Później takie samo rozwiązanie zostanie zastosowane w sąsiedniej komorze.

Koszt całej inwestycji wynosi 210 tys. zł. Szacowane oszczędności sięgną rocznie niemal 58 tys. zł (biorąc pod uwagę ceny energii elektrycznej z 2022 r.).

Źródłem ciepła będzie temperatura ścieków w komorach osadników wtórnych. Zimą mają 12 st. C, a latem niewiele więcej, ale to wystarczy do ogrzania płynu wypełniającego zatopione w osadniku rury. Po jego zatłoczeniu do pomp ciepła zostaje sprężony, a temperatura rośnie do 50 st. Wtedy zostaje rozprowadzony po instalacji c.o. W pompach ciepła zachodzi zatem proces podobny do wykorzystywanego w działaniu sprężarki klimatyzacji, tyle tylko, że w przeciwnym kierunku – płyn nie jest schładzany, lecz podgrzewany – czytamy w komunikacie.

Pompy w oczyszczalni w Piekarach Śląskich współpracują z instalacją fotowoltaiczną zainstalowaną w sierpniu 2020 r. W ubiegłym roku panele wyprodukowały 43020 kWh energii elektrycznej, około 10% zapotrzebowania oczyszczalni.

Zobacz także: Susza zagrażała dostawom wody do Las Vegas. Znaleziono rozwiązanie