Partnerzy portalu

Podkarpacie: zakończono modernizację zakładu uzdatniania wody

Opublikowano: 17-10-2022 Źródło: Krośnieński Holding Komunalny

Modernizacja zakładu uzdatniania wody „Wisłok” w Sieniawie (woj. podkarpackie), inwestycja Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego (KHW), dobiegła końca. W obiekcie zbudowano trzy dodatkowe komory do filtracji wody.


Zakończono modernizację stacji uzdatniania wody w gminie Krosno. Fot. Krośnieński Holding Komunalny Zakończono modernizację stacji uzdatniania wody w gminie Krosno. Fot. Krośnieński Holding Komunalny
  • W wyniku prac zwiększono zdolności produkcyjne i jakość wody pitnej
  • Lampę UV, ważną podczas oczyszczania i filtracji wody, przeniesiono do budynku filtrów
  • Dalsze inwestycje będą dotyczyć przeciwdziałaniu pogarszającej się dostępności wody

Poprawa pracy największego i najważniejszego ujęcia wody

Wykonanie trzech dodatkowych komór filtracyjnych w zakładzie uzdatniania Wisłok ma zwiększyć niezawodność pracy ujęcia wody i poprawić jej jakość.

Zakład uzdatniania „Wisłok” obsługuje największe i najważniejsze ujęcie wody pitnej dla Krosna i kilkunastu okolicznych gmin. Dobowa produkcja wynosi 11–12 tys. m3, czyli 75% surowca produkowanego i dystrybuowanego przez Wodociągi Krośnieńskie.

Rozbudowa systemu komór filtracyjnych zwiększyła nie tylko niezawodność ujęcia w Sieniawie, ale także zdolności produkcyjne zakładu uzdatniania wody. Liczba tzw. filtrów pospiesznych zwiększyła się z pięciu do ośmiu.


Jakość wody jest już wyższa

W wyniku inwestycji wydłużono czas filtracji wody i usprawniono proces płukania filtrów odwrotnym strumieniem.

Fot. Krośnieński Holding Komunalny Fot. Krośnieński Holding Komunalny

Technologia filtracji wody stosowana w Zakładzie Uzdatniania Wody „Wisłok” w Sieniawie to filtracja pospieszna na złożach antracytowo-piaskowych. Prawidłowe płukanie ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia produkcji wody o najwyższej jakości, a na tym nam zależy – mówi Marcin Kilar, kierownik Wodociągów Krośnieńskich.

Prace w latach 2021–2022

Poza zwiększeniem liczby komór filtracyjnych w zakładzie uzdatniania wody wymieniono też instalacje związane z filtrami, drenaż filtracyjny zastąpiono prefabrykowanym, zmieniono złoża filtracyjne, a lampę UV przeniesiono do budynku filtrów (to ważne podczas oczyszczania i filtracji wody).

Roboty prowadzono od maja 2021 r. do sierpnia 2022 r. Zachowano ciągłość pracy zakładu. Wartość przedsięwzięcia przekroczyła 6 mln zł brutto. Kwota pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniosła 4,4 mln zł (można umorzyć 30%). Wykonawcą projektu i prac budowlanych była firma Aqua Seen.

Fot. Krośnieński Holding Komunalny Fot. Krośnieński Holding Komunalny

Kolejne projekty będą związane z pogarszającą się dostępnością wody.

Inwestycja KHW w ZUW Wisłok była ostatnim przedsięwzięciem wieloletniego planu w zakresie działalności Wodociągów Krośnieńskich. W jego ramach zmodernizowano ujęcia wody w Sieniawie i Szczepańcowej, wykonano magistralę wodociągową z Rymanowa do Iskrzyni, zbiornik wyrównawczy na wodę przy ul. Okrzei w Krośnie (podziemny magazyn wody) i właśnie trzy dodatkowe komory filtracyjne.

Dalsze plany zakładają w projekty związane z pogarszającą się dostępnością wody.

Przeczytaj także: Wielkopolska – koniec remontu w oczyszczalni ścieków w gminie Chodzież

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia