Modernizacja zakładu uzdatniania wody „Wisłok” w Sieniawie (woj. podkarpackie), inwestycja Krośnieńskiego Holdingu Komunalnego (KHW), dobiegła końca. W obiekcie zbudowano trzy dodatkowe komory do filtracji wody.
Zakończono modernizację stacji uzdatniania wody w gminie Krosno. Fot. Krośnieński Holding Komunalny
- W wyniku prac zwiększono zdolności produkcyjne i jakość wody pitnej
- Lampę UV, ważną podczas oczyszczania i filtracji wody, przeniesiono do budynku filtrów
- Dalsze inwestycje będą dotyczyć przeciwdziałaniu pogarszającej się dostępności wody
Poprawa pracy największego i najważniejszego ujęcia wody
Wykonanie trzech dodatkowych komór filtracyjnych w zakładzie uzdatniania Wisłok ma zwiększyć niezawodność pracy ujęcia wody i poprawić jej jakość.
Zakład uzdatniania „Wisłok” obsługuje największe i najważniejsze ujęcie wody pitnej dla Krosna i kilkunastu okolicznych gmin. Dobowa produkcja wynosi 11–12 tys. m3, czyli 75% surowca produkowanego i dystrybuowanego przez Wodociągi Krośnieńskie.
Rozbudowa systemu komór filtracyjnych zwiększyła nie tylko niezawodność ujęcia w Sieniawie, ale także zdolności produkcyjne zakładu uzdatniania wody. Liczba tzw. filtrów pospiesznych zwiększyła się z pięciu do ośmiu.
Jakość wody jest już wyższa
W wyniku inwestycji wydłużono czas filtracji wody i usprawniono proces płukania filtrów odwrotnym strumieniem.
Fot. Krośnieński Holding Komunalny
Technologia filtracji wody stosowana w Zakładzie Uzdatniania Wody „Wisłok” w Sieniawie to filtracja pospieszna na złożach antracytowo-piaskowych. Prawidłowe płukanie ma zasadnicze znaczenie dla zapewnienia produkcji wody o najwyższej jakości, a na tym nam zależy – mówi Marcin Kilar, kierownik Wodociągów Krośnieńskich.
Prace w latach 2021–2022
Poza zwiększeniem liczby komór filtracyjnych w zakładzie uzdatniania wody wymieniono też instalacje związane z filtrami, drenaż filtracyjny zastąpiono prefabrykowanym, zmieniono złoża filtracyjne, a lampę UV przeniesiono do budynku filtrów (to ważne podczas oczyszczania i filtracji wody).
Roboty prowadzono od maja 2021 r. do sierpnia 2022 r. Zachowano ciągłość pracy zakładu. Wartość przedsięwzięcia przekroczyła 6 mln zł brutto. Kwota pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wyniosła 4,4 mln zł (można umorzyć 30%). Wykonawcą projektu i prac budowlanych była firma Aqua Seen.
Fot. Krośnieński Holding Komunalny
Kolejne projekty będą związane z pogarszającą się dostępnością wody.
Inwestycja KHW w ZUW Wisłok była ostatnim przedsięwzięciem wieloletniego planu w zakresie działalności Wodociągów Krośnieńskich. W jego ramach zmodernizowano ujęcia wody w Sieniawie i Szczepańcowej, wykonano magistralę wodociągową z Rymanowa do Iskrzyni, zbiornik wyrównawczy na wodę przy ul. Okrzei w Krośnie (podziemny magazyn wody) i właśnie trzy dodatkowe komory filtracyjne.
Dalsze plany zakładają w projekty związane z pogarszającą się dostępnością wody.
Przeczytaj także: Wielkopolska – koniec remontu w oczyszczalni ścieków w gminie Chodzież
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.