• Wśród priorytetów programu FEnIKS znajdują się inwestycje w infrastrukturę wod-kan
  • Ważnym elementem jest też przeciwdziałanie skutkom zmiany klimatu
  • Środki będą też przeznaczone na infrastrukturę zielono-niebieską

Kontynuacja programów Infrastruktura i Środowisko

Wartość programu FEnIKS to niemal 29,3 mld euro, w tym 24,2 mld euro z funduszy unijnych. Oficjalne negocjacje tego największego pod względem alokacji oraz liczby priorytetów rozwojowych programu krajowego były prowadzone od stycznia tego roku – poinformowało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR).

Program jest kontynuacją wcześniejszych programów Infrastruktura i Środowisko 2007–2013 oraz 2014–2020. Ma on doprowadzić m.in. do obniżenia emisyjności poprzez rozwój gospodarki przyjaznej środowisku i obiegu zamkniętego, budowę bezpiecznego systemu transportowego o minimalnym wpływie na środowisko naturalne, dokończenie budowy sieci bazowej TEN-T, poprawy opieki zdrowotnej i wzrostu roli kultury w rozwoju społecznym i gospodarczym.


Polskie problemy z wodą i ściekami

Wśród priorytetów programu FEnIKS znajduje się wsparcie sektorów energetyki i środowiska z Funduszu Spójności oraz Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR).

MFiPR w dokumencie dotyczącym programu, w zakresie środowiska podkreśla krajowe problemy z dostępem do wody, małą pojemność zbiorników retencyjnych, pojawiające się w miastach wyspy ciepła, nasilające się deszcze nawalne i susze powodujące deficyty wody. Dodaje, że wodociągi w Polsce są wciąż przestarzałe, kanalizacja i oczyszczanie ścieków w wielu przypadkach nie spełniają wymogów dyrektywy ściekowej, mamy też problemy z gospodarowaniem odpadami.

Środki na poprawę sytuacji

Jednym z celów programu FEnIKS jest poprawa tej sytuacji. Przeznaczono w nim 100 mln euro na gospodarkę wodną i ochronę zasobów wodnych oraz 950 mln euro na odprowadzanie i oczyszczanie ścieków. Na rozbudowę i modernizację sieci wodociągowych, uzdatnianie wody i zwiększenie efektywności zaopatrzenia w wodę pitną przewidziano łącznie około 180 mln euro. Sumarycznie 260 mln euro będzie wydatkowane na gospodarkę odpadami i recykling. Na ochronę przyrody i różnorodności biologicznej, dziedzictwo naturalne i zasoby naturalne, zielono-niebieską infrastrukturę zaplanowano 135 mln euro.

Ogromny program z pewnością dałby silny impuls do rozwoju gospodarki zrównoważonej i pobudził inwestycje w infrastrukturę wod-kan. Jednak, jak informował portal rmf24.pl, pieniądze zostaną wypłacone, jeśli polski rząd spełni warunek dotyczący stosowania Karty Praw Podstawowych. Ma on dotyczyć wszystkich programów polityki spójności.

Przeczytaj także: Zasoby wody w Polsce. Nowy program ma zwiększyć retencję