• Na zakup 51% akcji Gdańsk wydał 43,7 mln zł
  • Od 2 stycznia 2023 r. prezesem Gdańskich Wodociągów jest Jacek Kieloch
  • Saur Neptun Gdańsk zostało powołane w 1992 r.

W nowej spółce został cały dotychczasowy majątek (nieruchomości, specjalistyczne samochody, laboratoria, oprogramowanie, sprzęt), a także 540 pracowników. Jedyna widoczna dla mieszkańców zmiana to nowa nazwa, logo i adres strony internetowej www.gdanskiewodociagi.pl. Oficjalny skrót nazwy spółki to GdW.

Od 2 stycznia funkcję prezesa Gdańskich Wodociągów pełni Jacek Kieloch (związany z firmą od 27 lat; od lipca 2022 r. prezes SNG).       

Gdańsk kupił akcje Saur Neptun Gdańsk   

Na zakup 51% akcji Gdańsk wydał 43,7 mln zł. Władze miasta zapewniają, że inwestycja przyniesie wymierne korzyści. Poinformowano, że wartość bilansowa SNG na koniec 2020 r. wyniosła 122 mln zł. Poza tym na organizację nowej spółki należałoby wydać około 120 mln zł.


Doszło już do spotkania pracowników z Aleksandrą Dulkiewicz, prezydent Gdańska. Bardzo ważne dla mnie jest to, żebyście mieli świadomość, jak ważną rolę odgrywacie, niezależnie od tego, czy pracujecie w księgowości, marketingu czy macie pod sobą brygady. Usługa, którą świadczycie, jest kluczowa dla funkcjonowania naszego miasta. I od dzisiaj w 100% jest to nasza wspólna odpowiedzialność – powiedziała Dulkiewicz.

Saur Neptun Gdańsk zostało powołane w 1992 r. (większościowy, 51%, udziałowiec – francuska grupa Saur). Było pierwszą spółką joint-venture powstałą w krajach Europy Środkowej w celu świadczenia usług komunalnych. Spółka, jako operator gdańskiego systemu wod-kan, przez 30 lat miała za zadanie dostarczać wodę i odprowadzać ścieki.

Za utrzymanie, rozwój i modernizację systemu wod-kan w stolicy Trójmiasta odpowiada Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna.

Przeczytaj także: Śląsk – w Sławkowie powstanie nowoczesna oczyszczalnia ścieków