Modernizacja oczyszczalni ścieków była jedną z największych i najważniejszych inwestycji ostatnich lat w Ustce. Prace dotyczyły części biologicznej i osadowej obiektu, zakupiono też koparko-ładowarki.

Zadanie w części biologicznej polegało na m.in. wykonaniu czwartego reaktora biologicznego z komorami predenitryfikacji osadu (KPD), beztlenową (KB), denitryfikacji (KD) i nitryfikacji (KN), zakupie mieszadeł recyrkulacji wewnętrznej, systemu napowietrzania oraz niezbędnych instalacji technologicznych, a także montażu dmuchaw o większej wydajności dla trzech reaktorów biologicznych. Rozbudowano instalację sprężonego powietrza. Unowocześniono pompownię osadu powrotnego i nadmiernego, a także przebudowano komory zasuw na rurociągach osadu powrotnego.

W części osadowej oczyszczalni ścieków powstał drugi ciąg przeróbki osadów. Jego składowe to stacja mechanicznego zagęszczania osadu nadmiernego, pompownia recyrkulacyjna z wymiennikownią, druga zamknięta komora fermentacyjna, stacja mechanicznego odwadniania osadu, agregat kogeneracyjny, instalacja odsiarczalni biogazu oraz zbiornik biogazu. Dzięki temu zwiększy się produkcja energii na potrzeby obiektu.

Przebudowano główną przepompownię ścieków. Rozbudowano także system AKPiA z sieciami kablowymi. Dostosowano go do działającego narzędzia w oczyszczalni .

Wykonawcą projektu i robót budowlanych była spółka ATA-Technik z Budzynia. Wartość kontraktu wyniosła 26,7 mln zł. Kwota dofinasowania ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020 to 14,56 mln zł.

Przeczytaj także: Budowa ujęcia wody dla elektrowni gazowo-parowej w Grudziądzu