Po sześciu latach przygotowań i dwóch latach budowy oddano do użytku membranową oczyszczalnię ścieków Podłęże Zachód w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej. Obiekt mieści się w budynku.
Membranowa oczyszczalnia ścieków. Fot. ilustr. Martin/Adobe Stock
Koncepcja budowy oczyszczalni ścieków pojawiła się w 2015 r., jednak długo szukano na nią miejsca. Ostatecznie wybrano sąsiedztwo punktu selektywnej zbiórki odpadów w Podłężu w Niepołomickiej Strefie Inwestycyjnej. Wybrano technologię membranową, która nie jest obciążeniem dla sąsiadów. Obiekt jest nietypowy, nie ma przy nim charakterystycznych rozlewisk. Rurociągi, urządzenia, filtry i zbiorniki znajdują się w budynku.
Oczyszczalnia ścieków przetwarza biologicznie 2 tys. m3 nieczystości dziennie, ale zaprojektowano ją tak, by można ją było rozbudować o 1 tys. m3. Trafiają tu ścieki z Podłęża, Zakrzowa, Zakrzowca, Ochmanowa, Staniątek i Zagórza oraz z Suchoraby i Słomiroga.
Na terenie oczyszczalni ścieków zamontowano panele fotowoltaiczne, które produkują prąd na potrzeby obiektu. Maksymalna moc instalacji to 99,75 kWp.
Obiekt powstał w ramach programu „Rozbudowa gospodarki wodno-ściekowej na terenie gminy Niepołomice”. Otrzymał dofinansowanie ze środków unijnych (15 mln zł) z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014–2020.
Przeczytaj także: GIOŚ – 10% oczyszczalni nie spełnia wymogów jakości ścieków
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.