Główny Inspektorat Ochrony Środowiska (GIOŚ) opublikował raport z kontroli oczyszczalni ścieków prowadzonych w latach 2020–2022. Wynika z niego, że 10% z nich nie spełnia warunków określonych w pozwoleniu w zakresie stanu i składu ścieków.
Oczyszczalnia ścieków. Fot. ilustr. DGA1958/Adobe Stock
Inspektorzy Wojewódzkich Inspektorów Ochrony Środowiska przeprowadzili kontrole łącznie 427 oczyszczalni ścieków. Oceniano spełnienie wymagań jakościowych oraz ilościowych odprowadzanych ścieków, ze szczególnym uwzględnieniem substancji biogennych. Działania prowadzono w ciągu dwóch pełnych okresów obowiązywania pozwoleń wodnoprawnych i zintegrowanych w latach 2020–2022.
W pierwszym sprawdzono 427 oczyszczalni ścieków, w drugim 425. 42 obiekty na 427 (9,8%) nie spełniały warunków stanu i składu ścieków, 20 (4,7 %) ilości odprowadzanych ścieków, a sześć (1,4 %) obu tych kryteriów. W drugim okresie warunków jakościowych nie dotrzymało 44 (10,4 %) z 455 skontrolowanych oczyszczalni, 17 (4,0 %) ilościowych, a pięć (1,2 %) obu.
Na 406 skontrolowanych oczyszczalni ścieków o RLM (równoważna liczba mieszkańców aglomeracji obliczona na podstawie ścieków pochodzących od stałych mieszkańców aglomeracji) powyżej 10 tys. 11 obiektów (2,7%) nie ma pozwoleń wodnoprawnych ustalonych warunków w zakresie biogenów. Obowiązek pomiaru w zakresie azotu ogólnego i fosforu ogólnego oraz stosowania technologii podwyższonego usuwania biogenów istnieje od 1 stycznia 2016 r.
Najwięcej oczyszczalni ścieków niespełniających warunków znajduje się w woj. dolnośląskim i małopolskim.
Przeczytaj także: Kraków – w oczyszczalni ścieków Płaszów będzie więcej zielonej energii
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.