Urząd Miejski w Trzebiatowie (woj. zachodniopomorskie) podpisał umowę na budowę lokalnej oczyszczalni ścieków w Sadlnie. Oddanie obiektu do użytku ma nastąpić w połowie 2024 r.
Oczyszczalnia ścieków. Fot. ilustr. Nora/Adobe Stock
- Ścieki z szamb w Sadlnie są transportowane do oczyszczalni w Trzebiatowie
- Lokalna oczyszczalnia ścieków umożliwi likwidację szamb i oczyszczanie na miejscu
- Zadanie obejmuje też budowę kanalizacji sanitarnej i pięciu przepompowni
Oczyszczalnia ścieków ułatwi gospodarkę nieczystościami
W ramach zamówienia powstanie lokalna oczyszczalnia ścieków we wsi Sadlno. Zostanie też wybudowana i przebudowana kanalizacja sanitarna z przyłączami. Aktualnie ścieki gromadzone w przydomowych szambach i jednym zbiorczym zbiorniku (tu ścieki dopływają kanalizacją z osiedla domów wielorodzinnych) wywożone są do oczyszczalni w Trzebiatowie.
Obciążenie oczyszczalni ścieków wyniesie 255 RLM (mieszkańców równoważnych), co odpowiada mniej więcej realnej populacji Sadlna. Do pozwolenia wodnoprawnego przyjęto wartość przepływu ścieków na poziomie 22 m3/dobę, jednak w początkowym okresie użytkowania będzie to prawdopodobnie 4–6 m3/dobę.
Kanalizacja i pięć przepompowni
Projekt obejmuje wykonanie kanalizacji sanitarnej z rur PVC DN200 (kanały główne) i DN160 (kanały boczne i przyłącza) oraz pięciu przepompowni sieciowych z rurociągami z rurami tłocznymi DN63 PE i DN90 PE. Dwie z nich mają współpracować z rurociągami o średnicy 90 mm, a pozostałe będą tłoczyć ścieki do wspólnego rurociągu (63 mm). Nieczystości z terenu miejscowości będą dopływały do głównej przepompowni ścieków P1 i stamtąd będą tłoczone rurociągiem DN90 PE do przyszłej oczyszczalni ścieków. Wodę m.in. na cele technologiczne do obiektu dostarczy wodociąg z rur DN90 PE.
Dwie przepompownie będą wyposażone w dwie pompy zatapialne każda. Urządzenia zostaną zamontowane w polimerobetonowych studniach o średnicy 1500 mm. Przed obiektami znajdą się studzienki osadnikowe. Pozostałe trzy pompownie będą miały po jednej pompie zatapialnej zamontowanej w studni o średnicy 800 mm wykonanej z PEHD. Te tereny zostaną ogrodzone, pojawią się szutrowa nawierzchnia utwardzona i oświetlenie. Oczyszczone ścieki trafią do Strugi Sadlno kanałem z rur PVC DN200.
Wykonawcą jest Zakład Usług Technicznych „STEFAŃSKI”. Wartość inwestycji przekracza 4,92 mln zł. Dofinansowanie z Rządowego Funduszu Polski Ład wynosi 3,43 mln zł.
Przeczytaj także: Warszawa. Kampus politechniki ogrzewany ciepłem ze ścieków?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.