• Partner portalu
 • Partner portalu
 • Partner portalu
Partnerzy portalu

IFAT 2024 - za nami światowe targi gospodarki wodno-ściekowej i technologii środowiskowych

Opublikowano: 13-05-2024 (Aktualizacja: 17-05-2024) Źródło: IFAT

Targi IFAT Monachium to największe tego typu wydarzenie w Europie z zakresu branży wodno-ściekowej, recyklingu i technologii komunalnych i jednocześnie platforma rozwiązań i centrum wiedzy, skupiające kluczowych międzynarodowych przedstawicieli przemysłu ze świata biznesu i nauki.


IFAT 2024. Fot. Wydawnictwo Inżynieria IFAT 2024. Fot. Wydawnictwo Inżynieria

•    IFAT skupia najważniejszych międzynarodowych przedstawicieli branż technologii środowiskowych, odpadów i recyklingu oraz sektora wodno-kanalizacyjnego
•    Oprócz przestrzeni handlowej targi są miejscem licznych wykładów i dyskusji panelowych
•    Prezentowane podczas targów innowacyjne oferty i rozwiązania wyznaczają standardy działań na przyszłość

Cyfryzacja, recykling, zaopatrzenie w wodę pitną, odporność na zmiany klimatyczne, technologia komunalna – te tematy branżowe były osią tegorocznej edycji międzynarodowych targów IFAT, które w dniach 13-17 maja 2024 r. odbyły się w Monachium.

Zobacz FOTORELACJĘ

Impreza skupia ponad 142 tys. uczestników z 162 krajów na powierzchni wystawienniczej 300 tys. metrów kwadratowych. Targi wytyczają nowe trendy w sektorze wodno-kanalizacyjnym oraz gospodarki odpadami i surowcami wtórnymi. 

Kluczowymi tematami tegorocznych targów były:

 • Adaptacja do skutków zmian klimatycznych
 • Cyfryzacja w gospodarce wodnej, technice komunalnej i gospodarce odpadami
 • Zarządzanie zakładami wod-kan
 • Zaopatrzenie w wodę i jej ponowne wykorzystanie
 • Transport i oczyszczanie ścieków
 • Logistyka i mobilność w technologii komunalnej i gospodarce odpadami
 • Energooszczędna i zrównoważona gospodarka wodna
 • Ekstrakcja powietrza i kontrola zanieczyszczeń powietrza
 • Wodór w gospodarce o obiegu zamkniętym

3 sceny i 21 wycieczek

W tym roku organizatorzy przewidzieli dużo atrakcji: sceny tematyczne, pokazy na żywo, konkursy, wycieczki z przewodnikiem. Zakres tematyczny podzielono na 3 strefy-sceny oznaczone kolorami: 

 • na Zielonej Scenie wystawcy mieli możliwość zaprezentowania nie tylko swoich innowacyjnych pomysłów , ale także realnych produktów i rozwiązań.

Fot. Wydawnictwo Inzynieria Fot. Wydawnictwo Inzynieria

 • Scena Niebieska zarezerwowana została dla sektora wodnego. Jak dostosować wykorzystanie wody do zmian klimatycznych? Jak działa sprawna konserwacja sieci kanalizacyjnych? Jak można ponownie wykorzystać wodę bez utraty jakości? Czy wodór produkowany w sposób przyjazny dla klimatu jest rozwiązaniem? Prelekcje i dyskusje prowadzone na tej scenie oferowały odpowiedzi na te pytania.

Fot. Wydawnictwo Inżynieria Fot. Wydawnictwo Inżynieria

 • Gospodarka obiegu zamkniętego i efektywne wykorzystanie zasobów, zarządzanie materiałami i surowcami, logistyka i mobilność w technologii komunalnej oraz gospodarka odpadami to tematy, które przypisane zostały do Pomarańczowej Sceny

Ponadto przewidziano 21 wycieczek z przewodnikami – oprowadzali oni zwiedzających po stoiskach, które oferowały najlepszy przegląd konkretnych zagadnień związanych z tematami wiodącymi IFAT 2024.

Wodór - ważny temat tegorocznej edycji

Nowe procesy i koncepcje umożliwiają produkcję wodoru bez emisji CO₂ z materiałów odpadowych, takich jak biomasa i ścieki. Dzięki stałej dostępności energia elektryczna wytwarzana w spalarniach odpadów może otworzyć możliwości sprzedaży wodoru z podłączonych systemów elektrolizy wody w sektorze transportu i tym samym przyczynić się do powstania regionalnego ekosystemu wodorowego.

Wodór można wytwarzać także w biogazowniach: dzięki nowoczesnemu reformingowi parowemu lub pirolizie surowy biogaz można bezpośrednio przekształcić w wodór o wysokiej czystości, który następnie można sprężyć i transportować do klienta końcowego. 

Fot. Wydanictwo Inżynieria Fot. Wydanictwo Inżynieria

W ramach projektów badawczych, projektów pilotażowych i start-upów testowane są również inne metody, takie jak „ciemna fermentacja” lub „analiza plazmowa”, w celu wytworzenia biowodoru ze ścieków.

Wszystkie innowacyjne procesy i koncepcje wskazują, że wodór i technologie wodorowe mogą być użytecznym partnerem w recyklingu komunalnym i gospodarce wodnej. Podczas tegorocznej edycji targów wiele uwagi było poświęcone temu zielonemu źródłu czystej energii.

Targi zakończyły się w piątek 17 maja.

Przeczytaj także: XXII Konferencja Inżynieria Bezwykopowa - zapraszamy na wydarzenie w nowej formule!

  Foto, video, animacje 3D, VR

  Twój partner w multimediach.

  Sprawdź naszą ofertę!

  Powiązane

  Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.