Strony będą wspólnie realizować przedsięwzięcia służące poprawie jakości powietrza i ograniczeniu emisji szkodliwych substancji. Główne zadania to:

  • wdrożenie technologii związanych z paliwami alternatywnymi, w szczególności dotyczących wodoru oraz innych gazów odnawialnych i niskoemisyjnych,
  • prowadzenie prac rozwojowych i inwestycyjnych na terenie gminy Czarny Dunajec w zakresie paliw gazowych,
  • realizacja wspólnych projektów badawczo-rozwojowych w obszarze niskoemisyjnych paliw alternatywnych,
  • wdrożenie innowacyjnych technologii w ramach wspólnych projektów.

Dążymy do tego, aby nasze miasto stało się uzdrowiskiem i liderem w zakresie wykorzystania nowoczesnych technologii energetycznych. Partnerstwo z Polską Spółką Gazownictwa otwiera przed nami nowe możliwości i przyspieszy realizację naszych ambitnych planów rozwojowych. Chcemy być pierwszą w Polsce gminą wykorzystującą wyłącznie wodór jako źródło energii – powiedział Marcin Ratułowski, burmistrz Miasta i Gminy Czarny Dunajec.

Inicjatywa ma przynieść korzyści środowiskowe mieszkańcom i turystom, a także stać się inspiracją dla innych miast oraz gmin.

PSG w marcu uzyskała dla pierwszego w Polsce gazociągu Świadectwo Oceny Technicznej dotyczące przesyłu gazu ziemnego z domieszkami do 20% wodoru. Rozpoczęła też współpracę z niemieckim operatorem dystrybucji gazu Gasnetz Hamburg. Ma ona doprowadzić do rozwoju kompetencji w zakresie budowy wodorociągów.

Przeczytaj także: Pływający terminal LNG – jest umowa na jednostkę FSRU