• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Na Podkarpaciu rozbudują 10 km obwałowań Łęgu

Opublikowano: 17-05-2021 Źródło: PGW Wody Polskie

W gminie Gorzyce (woj. podkarpackie) rozpoczęła się rozbudowa odcinka obustronnych obwałowań rzeki Łęg o długości 10 km. Lepszą ochroną ma uzyskać niemal 13,5 tys. mieszkańców na obszarze 6,9 tys. ha. Wały mają być budowane w innowacyjny sposób tak, by zminimalizować wpływ na środowisko i ingerencję w życie lokalnej społeczności. Modernizacja odbędzie się z poszanowaniem środowiska naturalnego, zostaną zachowane istniejące siedliska przyrodnicze.


Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Minimalna ingerencja w środowisko

Zadanie „Łęg IV” obejmuje podwyższenie i poszerzenia obwałowania, a także zabezpieczenie go przed filtracją – w celu ograniczenia ryzyka rozmycia i przerwania podczas przejścia fali powodziowej. Rozbudowa lewego wału będzie prowadzona od strony odpowietrznej, dzięki czemu nie dojdzie do wycinki drzewa, a ingerencja w siedliska przyrodnicze znajdujące się w międzywalu zostanie ograniczona. Z kolei poszerzanie prawego wału odbędzie się od strony odwodnej: teren zawala nie ulegnie zmianom, nie dojdzie też do wysiedleń i wyburzeń domów czy innych nieruchomości.

Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Przebudowa infrastruktury technicznej

Dodatkowo towarzysząca infrastruktura techniczna, jak śluzy i przejazdy wałowe, drogi przywałowe, przepompownia a także przebiegające nad wałem linie energetyczne będą przebudowane. Prace mają zwiększyć poziom ochrony przeciwpowodziowej bez naruszania interesów ludności i ingerowania w przyrodę.

Źródło: Wody Polskie Źródło: Wody Polskie

Prace na 12 miesięcy

Rozbudowanych zostanie 10,184 km obwałowań Łęgu: lewy wał od km 0+082 do 5+030, a prawy od km 0+000 do 5+236. Roboty będą trwały 12 miesięcy, a wykonają je trzy lokalne firmy z Janowa Lubelskiego oraz Sandomierza. Przedsięwzięcie jest funkcjonalnym dopełnieniem odebranych w ubiegłym roku projektów Wisła etap 2 i San III.

Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Inwestycja o wartości przekraczającej 65,5 mln zł finansowana jest ze środków Banku Światowego, Banku Rozwoju Rady Europy i budżetu Państwa w ramach Projektu Ochrony Przeciwpowodziowej w Dorzeczu Odry i Wisły.

Fot. Wody Polskie Fot. Wody Polskie

Przeczytaj także: Koniec robót wałowych w Krynicy Morskiej

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia