Według Wód Polskich odstąpienie od umowy z pierwotnym wykonawcą było spowodowane brakiem możliwości ukończenia w terminie pierwszej części zadania oraz wypłat dla podwykonawców, a także nieuzasadnionymi roszczeniami finansowymi. Prace dotyczyły budowy nowych obiektów – wałów zamykających.

Polder Żelazna jest częścią hydrowęzła Opole i należy do najważniejszych obiektów chroniących przed powodzią dolinę Odry. Zabezpiecza miasto, w tym specjalną strefę ekonomiczną, tereny zabudowane przy ul. Partyzanckiej, dzielnicę Sławice i północną obwodnicę, a także gminy Dąbrowa i Dobrzeń Wielki. Budowla pochodzi sprzed 1939 r.

Po zakończeniu przebudowy powierzchnia polderu zwiększy się z 200 ha do 400 ha. Dwukrotnie wzrośnie jego pojemność, dzięki czemu przejmie wody powodzi stuletniej. Do tej pory jego możliwości ograniczały się do wysokich stanów wody pojawiających się średnio co 33 lata.

Zadanie podzielono na etapy, pierwszy to budowa i przebudowa wałów przeciwpowodziowych oraz obiektów towarzyszących na długości około 11 km. Drugi obejmuje modernizację przepompowni. Docelowo zbiornik ma retencjonować 9,7 mln m3 wody.

Kontynuacja robót odbędzie się w ramach zadania „Przebudowa Polderu Żelazna. Etap I. Dokończenie zadania: Część 1 „Budowa i przebudowa wałów przeciwpowodziowych wraz z budową i przebudową obiektów towarzyszących”. Najkorzystniejszą ofertę złożyła spółka Budimex, która wyceniła przedsięwzięcie na prawie 72,86 mln zł brutto.

Przeczytaj także: Nowe nabrzeża w basenie Kaszubskim szczecińskiego portu morskiego