W szczecińskim porcie trwa budowa i przebudowa nabrzeży w basenie Kaszubskim. Inwestycja spółki Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ma zwiększyć możliwości obsługi ładunków drobnicowych i masowych. Umożliwi też obsługę statków o większym tonażu.
Port Szczecin – przebudowa i budowa nabrzeży w basenie Kaszubskim. Fot. ZMPSiŚ
- Zaawansowanie robót wynosi prawie 68%
- Do portu w Szczecinie zawiną statki z ładunkiem 45–50 tys. ton o zanurzeniu 11 m
- Koszt inwestycji to około 223 mln zł
Ponad dwie trzecie robót już wykonano
Zaawansowanie robót budowlanych wynosi niemal 68%, a finansowe niemal 65%. Przebudowa obejmuje nabrzeża w rejonie obsługi towarów masowych: Katowickie, Chorzowskie, Chorzowskie-Uskok i Gliwickie Uskok. Basen Notecki zostanie zalądowiony, powstają nowe nabrzeża, Zamykające i Dąbrowieckie. To drugie zyska przystań dalbową o długości dochodzącej do 290 m. Przewidziano też obudowę narożników wysp Ostrów Mieleński i Mieleńska Łąka oraz pogłębienie akwenu Basenu Kaszubskiego do głębokości 12,5 m.
Dwa nabrzeża już prawie gotowe
Niemal w 100% wykonano prace na nabrzeżach Dąbrowieckim oraz Gliwickim-Uskok, zamknięto basen Notecki – trwają prace zasypowe jego niecki. Roboty kafarowe, palowe oraz zbrojarskie i betonowanie na nabrzeżach Chorzowskim oraz Chorzowskim-Uskok zakończą się w IV kw. 2023 r. Na sekcjach 10–13 tego pierwszego zrealizowano prawie wszystkie zadania. Kończy się układanie nawierzchni kolejowo-drogowej. Na sekcjach 1–6 nabrzeża katowickiego pogrążono palościankę, gotowy jest układ placowy. Prowadzone są prace zbrojarskie i betonowanie dolnej płyty obiektu.
Koniec wszystkich prac w III kwartale 2024 r.
Dobiega końca umacnianie brzegów wysp Ostrów Mieleński i Mieleńska Łąka, realizowane są roboty czerpalne w akwenie. Urobek jest transportowany na pola refulacyjne na Ostrowie Grabowskim i basenie Noteckim. Po jego zalądowieniu stanie się rezerwą pod rozwój infrastruktury portowej w rejonie nabrzeża Zamykającego. Cała inwestycja ma się zakończyć w III kwartale 2024 r.
Po jej zakończeniu do portu Szczecin zawiną jednostki z ładunkiem 45–50 tys. ton na burcie i o zanurzeniu 11 m.
Przedsięwzięcie pochłonie 223 mln zł, przy czym 150,2 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wykonawcą jest Korporacja Budowlana Doraco.
Planowane parametry nabrzeży:
- Katowickie – długość 502,12 m, głębokość techniczna 12,5 m;
- Chorzowskie – długość 295,65 m, głębokość techniczna 12,5 m;
- Chorzowskie-Uskok z rampą RO-RO – długość 73 m, głębokość techniczna 12,5 m;
- Gliwickie-Uskok – długość 56 m, głębokość techniczna 12,5 m;
- Dąbrowieckie z przystanią dalbową – długość 288,61 m, głębokość techniczna przy przystani 10,5 m (etap I).
Przeczytaj także: Morskie farmy wiatrowe – badania dna Bałtyku na tysiącu kilometrów
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.