Do najważniejszych elementów raportu Water City Index należy ślad węglowy miast polskich. To wielowymiarowy wskaźnik rocznego zużycia wody przez miasto, umownie nazywanej wodą zieloną, niebieską i szarą.

Zielony ślad wodny to część rocznej objętości wód opadowych, która odparowała z powierzchni gleby i powierzchni pokrytej roślinnością, a także wód, które zostały wykorzystane przez roślinność znajdującą się na terenie miasta.

Niebieski ślad wodny to roczne zużycie wody powierzchniowej lub podziemnej na potrzeby mieszkańców i inne potrzeby związane z funkcjonowaniem miasta oraz część rocznej objętości wód opadowych odparowujących z powierzchni uszczelnionych.

Szary ślad wodny to roczna objętość czystej wody niezbędna do rozcieńczenia ładunków zanieczyszczeń, odprowadzanych przez miasta do odbiornika, do takiego stopnia, aby jakość wody w odbiorniku nie przekroczyła obowiązujących standardów.

Kluczowe obszary analizy w rankingu to Życie, Zagrożenie oraz Gospodarka i społeczeństwo:

  • Życie – odnosi się do codziennego użytkowania zasobów wody przez mieszkańców, uwzględniając m.in. gospodarkę wodno-ściekową, awaryjność sieci, zużycie wody, a także dostępność i cenę;
  • Zagrożenie – skupia się na odporności miast na kryzysy wodne, takie jak susze, powodzie czy ekstremalne zjawiska pogodowe;
  • Gospodarka i społeczeństwo – ocenie poddawane jest tu, jak miasta wykorzystują zasoby wodne do wzmacniania swojej konkurencyjności gospodarczej oraz podnoszenia jakości życia mieszkańców.

Wyniki Water City Index 2024

W przypadku metropolii najlepszy okazał się Wrocław, drugie miejsce zajęła Łódź, a trzecie Bydgoszcz.

Wśród miast na prawach powiatu podium wygląda następująco: Słupsk, Gdynia i Gorzów Wielkopolski. Z kolei rywalizację między miastami średniej wielkości wygrało Mrągowo przed Augustowem i Żywcem.

Przedstawicieli wyróżnionych miast nagrodzono statuetkami.

Wydawcami Water City Index są Fundacja GAP, Open Eyes Economy Summit i Arcadis Polska. W raporcie opisano m.in. dobre praktyki miast: Czernihów (Ukraina), Kuopio (Finlandia), Manhattan (część Nowego Jorku w Stanach Zjednoczonych) i Green Bay (Stany Zjednoczone).

Kongres Miasto – Woda – Jakość Życia jest inicjatywą ruchu ekonomii wartości Open Eyes Economy. Organizatorami VI edycji Kongresu są: Miasto Wrocław, MPWiK we Wrocławiu, Fundacja GAP w Krakowie, Politechnika Wrocławska, Convention Bureau Wrocław.