Już w dniach 6–8 września 2023 r. zorganizowany zostanie II Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej #GWiOP2023. Wydarzenie będzie mieć wyjątkowy charakter nie tylko z uwagi na udział wybitnych ekspertów, ale także ze względu na miejsca spotkań.
ZUW BIelany. Fot. Wodociągi Miasta Krakowa
Tu historia przeplata się z nowoczesnością
Ponad 120-letnia historia Wodociągów Miasta Krakowa zaczęła się na Bielanach (kiedyś wieś, dziś część miasta), gdzie 14 lutego 1901 r. uruchomiono pierwszy zakład uzdatniania wody. Prace przy wznoszeniu murów kompleksu rozpoczęto w 1897 r. Wykorzystano do tego charakterystyczną czerwoną cegłę. Budynki i urządzenia techniczne usytuowano u podnóża Srebrnej Góry (mieści się na niej słynny erem kamedułów, budowany w latach 1604–1609), znajdującej się na terenie Lasu Wolskiego, nazywanego zielonymi płucami Krakowa.
Przez pierwszych 50 lat funkcjonowania ZUW Bielany był podstawowym źródłem zaopatrzenia w wodę, a dziś jest jednym z czterech. Warto podkreślić, że zakład pracuje nieprzerwanie od 1901 r., nadal dostarczając miastu wodę (kiedyś pobierana była m.in. z Wisły, dziś z Sanki), jednocześnie wspomagając sieć wodociągową na wypadek konieczności czasowego wyłączenia któregoś z trzech pozostałych ujęć.
Fot. Wodociągi Miasta Krakowa
Wodociągi Miasta Krakowa podają, że ZUW Bielany jest żywym świadectwem dawnych technik inżynierskich i zmian, jakim one podlegały na przestrzeni minionego wieku. To w tym, pełnym historii miejscu, będą odbywać się obrady w ramach Kongresu.
Uroczysta gala i niesamowite widoki
Ważną częścią wydarzenia będzie także gala, podczas której rozdane zostaną TYTANY, czyli branżowe nagrody. Na tę uroczystość uczestnicy przeniosą się do pobliskiego Zamku w Przegorzałach, z którego rozpościera się widok na Wisłę, południowo-zachodnią część Krakowa i Beskidy z Babią Górą, a przy sprzyjającej pogodzie widać nawet Tatry. Wzgórze Zamkowe znajduje się zaledwie 5 km od zabytkowego centrum Krakowa i jednocześnie blisko autostradowej obwodnicy miasta.
Zamek w Przegorzałach. Fot. Albin Marciniak/Adobe Stock
II Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej
Warto podkreślić, że Kongres odbędzie się także w formule hybrydowej, co oznacza, że można wziąć w nim udział nie tylko zjawiając się na miejscu, ale także online za pośrednictwem platformy akademia.inzynieria.com
Zapraszamy do REJESTRACJI przez STRONĘ KONGRESU.
Przeczytaj także: Jakie zanieczyszczenia niesie woda deszczowa w miastach?
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.