• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

II Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej: panele dyskusyjne

Opublikowano: 09-08-2023 Źródło: inzynieria.com

Już na początku września w zabytkowym kompleksie Zakładu Uzdatniania Wody Bielany w Krakowie spotkają się uznani eksperci i doświadczeni praktycy związani z branżą gospodarowania wodami i ochrony przeciwpowodziowej, aby wspólnie debatować o kondycji branży i planach przyszłych rozwiązań. Wśród licznych prelekcji usystematyzowanych w tematyczne sesje techniczne odbędą się także dwa ważne panele dyskusyjne - nie można ich przegapić.


Panel dyskusyjny podczas I Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej 2022 r. Fot. Quality Studio Panel dyskusyjny podczas I Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej 2022 r. Fot. Quality Studio

W ciągu trzech dni kongresu uczestnicy wezmą udział w wykładach, warsztatach praktycznych oraz wystawie branżowej. Wydarzenie jest platformą wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy uznanymi autorytetami naukowymi, doświadczonymi wykonawcami i producentami oraz otwartymi na współpracę inwestorami. Poza merytorycznymi sesjami technicznymi organizatorzy przewidzieli też czas i miejsce na kuluarowe rozmowy i nawiązywanie relacji biznesowych. Trzeciego dnia wydarzenia będzie można wziąć udział w wycieczce technicznej.

Wody opadowe w sieci kanalizacji zbiorczej

Pierwszy dzień kongresu rozpocznie się warsztatami „W jaki sposób zamienić uciążliwą i niewydajną sieć miejskiej kanalizacji deszczowej w system sprawny pozwalający na dalszy rozwój miasta”, prowadzonymi przez doświadczonych specjalistów z firm Blejkan oraz GSG Industria.

Następnie odbędzie się sesja plenarna z udziałem przedstawicieli największych jednostek centralnych oraz samorządowych odpowiedzialnych za gospodarowanie wodami w Polsce i na świecie: Ministerstwa Infrastruktury, Wód Polskich, NCBR, NFOŚiGW, IGWP, Gdańskich Wód oraz Banku Światowego.

Ukoronowaniem tego intensywnego merytorycznie dnia będzie panel dyskusyjny dotyczący wód opadowych w sieci kanalizacji zbiorczej. Poprowadzą go dr Jędrzej Bujny, radca prawny, doktor nauk prawnych, od blisko dwóch dekad wspierający podmioty działające w sektorze infrastrukturalnym i komunalnym ze szczególnym uwzględnieniem gospodarki odpadowej oraz wodociągowo-kanalizacyjnej, oraz Grzegorz Gałabuda, biegły Najwyższej Izby Kontroli w zakresie weryfikacji wniosków o zatwierdzenie taryf dla zbiorowego zaopatrzenia wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków.

dr Jędrzej Bujny i Grzegorz Gałabuda podczas I Kongresu GWiOP2022. Fot. Quality Studio dr Jędrzej Bujny i Grzegorz Gałabuda podczas I Kongresu GWiOP2022. Fot. Quality Studio

W dyskusji poruszone zostaną następujące zagadnienia:

  • obowiązujące przepisy i regulacje umowne,
  • ryzyka podtopienia, odpowiedzialność odszkodowawcza,
  • stanowiska organów regulacyjnych,
  • wpływ wód opadowych na kalkulacje taryf za zbiorowe odprowadzanie ścieków,
  • opłaty za zrzut do kanalizacji zbiorczej – przykład wdrożenia
  • przelewy burzowe, przelewy awaryjne, kanały ulgi – status prawny

W panelu udział wezmą:

  • Maria Chilińska - Zakład Gospodarki Wodno - Kanalizacyjnej w Tomaszowie Mazowieckim Spółka z o.o.
  • Paweł Dąbrowski - Urząd Miasta Rumia
  • Jolanta Gajda - Zakład Wodociągów i Kanalizacji "WOD-KAN" sp. z o.o.
  • Ryszard Woszczyk - Biegły Sądowy w zakresie wodociągów, kanalizacji sanitarnej i deszczowej

Modele zarządzania wodami opadowymi w polskich miastach

Drugiego dnia kongresu, tuż przed uroczystą galą rozdania nagród Tytan dorocznie przyznawanych najlepszym projektom i produktom z obszarów gospodarowania wodami i ochrony przeciwpowodziowej, odbędzie się drugi panel dyskusyjny poświęcony wpływowi charakterystyki systemu kanalizacyjnego i jego zlewni na modele zarządzania wodami opadowymi w polskich miastach.

I Kongres GWiOP2022. Fot. Qualisty Studio I Kongres GWiOP2022. Fot. Qualisty Studio

Prowadzący panel Andrzej Osiński, rzeczoznawca PZiTS w specjalności: wodociągi i kanalizacja w zakresie eksploatacji i zarządzania oraz ekspert Izby Gospodarczej Wodociągi Polskie – przewodniczący zespołowi  ds. wód opadowych i roztopowych oraz w grupie tworzącej benchmarking firm infrastrukturalnych, pokieruje dyskusją, skupiając się na następujących zagadnieniach:

  • kto i w jakim zakresie może być odpowiedzialny za administrowanie, utrzymanie i rozbudowę infrastruktury związanej z gospodarowaniem wodami opadowymi w miastach?
  • czy możliwe jest wypracowanie modelowego, uniwersalnego rozwiązania najważniejszych zasad w tym zakresie?
  • zależność pomiędzy funkcjonującymi w danym mieście modelami zarządzania infrastruktury drogowej a utrzymaniem skutecznego odwodnienia miasta po powodziach opadowych
  • specyfika sieci ogólnospławnej lub rozdzielczej i wpływ rodzaju systemu na system zarządzanie wodami opadowymi
  • na ile charakterystyka i specyfika zlewni (np. występowanie terenów leśnych, rolnych, w trakcie rozwoju) wpływa na skuteczność i koszty w przyjętym w danym mieście modelu zarządzania wodami opadowymi?

W panelu dyskusyjnym wezmą udział:

  • Hanna Madajczyk - Aquanet Retencja sp. z o.o.
  • Witold Sumisławski - Pełnomocnik Prezydenta Wrocławia oraz MPWiK S.A. ds. Gospodarowania Wodami Opadowymi i Roztopowymi
  • dr inż. Wojciech Szpakowski - Gdańskie Wody sp. z o.o.
  • Piotr Ziętara - Wodociągi Miasta Krakowa S.A.

Kongres #GWiOP2023 – nauka i biznes szukają rozwiązań na skutki zmian klimatycznych

W dniach 6-8 września w Krakowie odbędzie się II edycja ogólnopolskiego Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej. Biorący w nim udział przedstawiciele świata biznesu, nauki, władz lokalnych i państwowych oraz wszyscy zainteresowani tematyką gospodarowania wodami, małej retencji, idei miasta gąbki, zielono-niebieskiej infrastruktury miejskiej, zbierania deszczówki oraz ochrony przeciwpowodziowej będą mieli okazję wzięcia udziału w warsztatach, prelekcjach, pokazach i wycieczce technicznej.

Wydarzenie odbędą się w formule hybrydowej: będzie można w nim uczestniczyć bezpośrednio w Krakowie oraz online za pośrednictwem platformy AkademiaInzynieria.com

Zapraszamy do REJESTRACJI przez STRONĘ KONGRESU.

Przeczytaj także: Poznań podzieli się doświadczeniami z gospodarowania wodami opadowym

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!