Zły stan techniczny i brak inwestycji odtworzeniowych, 70% istniejącej kanalizacji nie poddawanej renowacji przez ponad pół wieku, częste działanie przelewów burzowych na kanalizacji ogólnospławnej, brak programu modernizacji sieci i obiektów systemu gospodarki wód opadowych – to tylko niektóre problemy techniczne, z którymi boryka się Wrocław, a które podczas I Konferencji „Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi” wymienił Robert Lewandowski z MPWiK we Wrocławiu.

Inwestycje prowadzone na tej płaszczyźnie są finansowane m.in. z pieniędzy pochodzących z opłat za deszczówkę. Wrocław to jedno z tych miast w Polsce, w których została wprowadzona taryfa za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych. W okresie od 1 marca 2016 r. do 28 lutego 2017 r. stawka z tego tytułu wynosi 1,47 zł/m3. Koszt działań planowanych przez MPWiK we Wrocławiu w najbliższych 10 latach wynosi: w zakresie kanalizacji deszczowej - około 8 mln zł rocznie, a w zakresie rozbudowy i remontów rowów otwartych - 6 mln zł.
Problemy związane z naliczaniem opłat
Największym wyzwaniem było wyznaczanie powierzchni półprzepuszczalnych oraz nieprzepuszczalnych – podkreślił Zdzisław Olejczyk, prezes MPWiK we Wrocławiu. W tym celu wykorzystywaliśmy narzędzie GIS, dzięki temu opłata w ramach taryfy naliczana jest tylko od tej powierzchni, z której wody spływają do systemu kanalizacji – dodał Robert Lewandowski.

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.