Wydawać by się mogło, że proces oczyszczania wody deszczowej wymaga budowy specjalnych systemów. Okazuje się, że można to uczynić prostszym sposobem.
Oczyszczanie deszczówki bez budowy skomplikowanego systemu /Fot. Shutter Stock
Wyzwania, jakie stoją przed lokalnymi władzami czy miejskimi przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi, to nie tylko kwestie związane z budową czy modernizacją systemów kanalizacji deszczowej i zbiorników przeznaczonych do ich retencjonowania, ale także inwestycje pozwalające na ponowne wykorzystanie wody deszczowej.
Pewne obowiązki na tej płaszczyźnie wynikają z rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 18 listopada 2014 r. Dz.U. 2014 poz. 1800, które w niektórych sytuacjach narzuca obowiązek oczyszczania wody opadowej i roztopowej.
Jak postępować z wodami opadowymi i roztopowymi?
Zgodnie z ww. dokumentem do ziemi mogą być wprowadzane wody opadowe i roztopowe, które nie zawierają substancji zanieczyszczających w ilościach przekraczających 100 mg/l zawiesin ogólnych oraz 15 mg/l węglowodorów ropopochodnych. Są to wody ujęte w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacyjne, pochodzące z zanieczyszczonej powierzchni szczelnej, czyli z:
- terenów przemysłowych, składowych, baz transportowych, portów, lotnisk, miast, dróg zaliczanych do kategorii dróg krajowych, wojewódzkich lub powiatowych klasy G, a także parkingów o powierzchni powyżej 0,1 ha, w ilości, jaka powstaje z opadów o natężeniu co najmniej 15 l na sekundę na 1 ha;
- obiektów magazynowania i dystrybucji paliw, w ilości, jaka powstaje z opadów o częstości występowania jeden raz w roku i czasie trwania 15 min, lecz w ilości nie mniejszej niż powstająca z opadów o natężeniu 77 l na sekundę na 1 ha.
Nie dziwi zatem fakt, że przepisy obligujące do oczyszczania wody deszczowej, poniekąd zmuszają właścicieli czy zarządców wspomnianych nieruchomości do poszukiwania łatwych sposobów oczyszczania wody deszczowej. Choć działania na tej płaszczyźnie służą ochronie naturalnych zasobów, to bez wątpienia najbardziej istotne są tu kwestie ekonomiczne.
Wśród rozwiązań wykorzystywanych na tej płaszczyźnie wymienić należy pływające filtry wody deszczowej SWEDROP, których wyłącznym dystrybutorem w Polsce jest firma Infraster.
Filtry te mogą być stosowane wszędzie tam, gdzie istnieją studzienki zbierające deszczówkę. Mogą je wykorzystywać nie tylko samorządy, ale także przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, zakłady przemysłowe czy firmy prowadzące magazyny lub centra logistyczne. Będą także dobrym rozwiązaniem dla zarządców parkingów o powierzchni powyżej 1000 m2 – mówił podczas I Konferencji „Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi”, Jacek Nowak z firmy SWEDROP – Infraster sp. z o.o.
Jak działają? Najpierw eliminowane są przez substancje absorbujące zanieczyszczenia węglowodorowe, a następnie zanieczyszczenia metalami ciężkimi. W dalszej kolejności oczyszczana jest warstwa na powierzchni wody. SWEDROP™ filtruje nie tylko napływającą, ale obecną w studzience wodę – tłumaczył Jacek Nowak. Substancje oczyszczające wodę, które wykorzystywane są w tych filtrach, to: włókno polipropylenowe, aktywny węgiel oraz żużel wielkopiecowy.
Więcej o konferencji „Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi” 2016
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.