W środę 28 czerwca zastępca prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej, Piotr Grzelak, podczas konferencji prasowej zakomunikował, że do 2023 r.

powstaną [w Gdańsku] nowe zbiorniki retencyjne, kanalizacja deszczowa i przepompownia wody na terenie 10 dzielnic.

Wyjaśnił, że połowa przewidywanych na realizację zamierzeń środków pochodzić będzie z funduszy Unii Europejskiej. Dodał też, że miasto pragnie również pozyskać unijne dofinansowanie na rozbudowę i modernizację hydrologiczno-meteorologicznej sieci pomiarowej oraz systemu ostrzegania ludności na terenie gmin Gdańska i Sopotu.

W ramach tego projektu może powstać 75 punktów pomiarowych, w tym 19 - pomiarów wielkości opadu deszczu, 55 - pomiarów poziomu wód w zbiornikach retencyjnych, potokach i kolektorach wód deszczowych i jedna stacja meteorologiczna.

Aktualnie obfitość opadów atmosferycznych na terenie miasta mierzona jest przez sieć zbudowaną z 18 deszczomierzy, w większości działających w oparciu o autonomiczny rejestrator zintegrowany z modułem GSM/GPRS. Dzięki temu możliwy jest zdalny dostęp do danych, jak wyjaśnił Ryszard Gajewski, prezes spółki Gdańskie Wody, podkreślając, że w oparciu o te pomiary działa system informowania o wysokości opadu w danej dzielnicy.


Gdańsk dba też o rozszerzanie potencjału retencyjnego, również poprzez dbałość o zieleń miejską i leśną. Duże drzewo ma możliwość magazynowania wody w obrębie swojej korony średnio w granicach 228-455 litrów wody, stąd optymalne pokrycie koronami drzew może zredukować spływ wód opadowych nawet o 7 do 17%.

Dążymy do tego, by budować jak najszerszą sieć zielonej infrastruktury, która świetnie uzupełnia działalność człowieka w zarządzaniu wodą opadową, wyjaśnił Gajewski. A Grzelak dodał: przykładem inteligentnego zarządzania wodą jest np. prowadzony w Gdańsku Bank Nasadzeń Drzew.


Dyrektor Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy (IMGW), Halina Burakowska, zauważyła, że

problem przepełnienia kanalizacji deszczowej przez deszcze nawalne to problem wielu miast i nie da się go wyeliminować używając jednej metody, np. rozbudową sieci kanalizacji deszczowej (...). To kwestia nowego spojrzenia, uwzględniającego zmiany klimatyczne i jego skutki.

Gdańsk uczestnicy w projekcie "Opracowanie planów adaptacji do zmian klimatu w miastach powyżej 100 tys. mieszkańców", którego celem jest ocena wrażliwości na zmiany klimatu 44 największych polskich miast i zaplanowanie działań adekwatnych do zidentyfikowanych zagrożeń. M.in. ma doprowadzić do unowocześnienia systemu ochrony przeciwpowodziowej, rozwoju systemów informowania i ostrzegania przed zagrożeniami, a także stworzenia bądź ulepszenia schematów gospodarowania zasobami wodnymi.

Wszystkich zainteresowanych takimi zagadnieniami zapraszamy do Zakopanego, gdzie odbędzie się II Konferencja Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi. Zarejestruj się TUTAJ>>>>

Przeczytaj także: Bilans po nawałnicach: ciągle 125 tys. mieszkańców bez prądu