Miło nam poinformować, że Miasto Kraków oraz Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji S.A. w Krakowie zostały Partnerami III Konferencji Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi, która odbędzie się w dniach 11–13 września br. w Zakopanem.

Wodociągi Miasta Krakowa mają 117 lat – za datę ich powstania uznaje się 14 lutego 1901 r., kiedy to uruchomiono Zakład Uzdatniania Wody Bielany, pierwszy zakład dostarczający wodę dla krakowian. Obecnie długość sieci wodociągowej w Krakowie wynosi 2,2 tys. km – 117 lat temu (85 tys. mieszkańców) było to 81 km.
Obecnie, choć Główny Urząd Statystyczny szacuje, że w Krakowie mieszka około 750 tys. osób, to Wodociągi Miasta Krakowa – biorąc pod uwagę także studentów, osoby dojeżdżające do pracy czy turystów – codziennie dostarczają do miasta wodę dla około 1 mln 100 tys. osób.
W 1935 r. połączono oddział Kanalizacji, podlegający wcześniej Wydziałowi Budowlanemu Zarządu Miasta, z Wodociągiem Miejskim, tworząc przedsiębiorstwo Miejskie Wodociągi i Kanalizacja. Obecnie spółka odpowiada też za 1830 km sieci kanalizacyjnej.
W najbliższych lata sieć wod-kan w Krakowie będzie jeszcze większa, bo w lutym br. przyjęto wieloletni plan rozwoju i modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, w ramach którego w latach 2018–2022 powstanie 127 km sieci wodociągowej i 137 km sieci kanalizacyjnej. Budowa w sumie 264 km sieci wod-kan pochłonie aż 352 mln zł.
Należy pamiętać, że skuteczne działanie sieci kanalizacji ogólnospławnej w Krakowie jest możliwe dzięki m.in. stałemu poprawianiu sprawności hydraulicznej. Na łamach swojej strony internetowej Wodociągi Miasta Krakowa informują, że każdego miesiąca z kanalizacji ogólnospławnej usuwane jest około 1000 ton piasku (ponad 200 samochodów ciężarowych).
Do tego spółka podejmuje długofalowe działania związane z poprawą stanu technicznego oraz właściwości hydraulicznych odbiorników wód opadowych i roztopowych.
Prezydentem Krakowa jest prof. Jacek Majchrowski, a prezesem MPWiK Piotr Ziętara.
W ramach tegorocznej Konferencji GWOR odbędą się indywidualne wystąpienia ekspertów, zaplanowano także dyskusje panelowe z udziałem słuchaczy oraz – po raz pierwszy – warsztaty (będą podzielone na dwa bloki: ekonomiczny oraz prawny). Także po raz pierwszy odbędzie się wręczenie nagród TYTAN w kategoriach: Produkt roku oraz Projekt roku. TYTANY to nagrody branżowe od 16 lat przyznawane przez Wydawnictwo INŻYNIERIA w kilku innych obszarach budownictwa.
Przeczytaj także: Branża wod-kan wiele już osiągnęła. Najtrudniejsze jednak przed nią

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.