Współczesny monitoring opadów należy rozumieć jako zespół elementów składowych, które tworzą sieć pomiarową zarówno w oparciu o stacje manualne, z długimi ciągami pomiarowymi (najdłuższe ciągi pomiarowe sięgają końca XIX w.), jak również współczesną sieć automatycznych stacji pomiarowych oraz sieć radarów meteorologicznych – wyjaśnia Pyrc., który, jak zapowiada, zaprezentuje m.in. przykłady analizy danych historycznych zarówno w układzie stacji meteorologicznych, jak też analiz przestrzennych, obrazujących czasową i przestrzenną zmienność opadów atmosferycznych.

Zagadnienia te doskonale wpiszą się w problematykę III Konferencji Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi; eksperci – naukowcy i profesjonaliści z branży wod-kan – debatować w trakcie niej będą m.in. nad możliwościami skutecznej analizy opadów oraz trafnego ich prognozowania. Podczas wrześniowego spotkania poruszone zostaną też takie kwestie, jak finansowanie inwestycji; wytyczne regulatora w odniesieniu do wód opadowych; zrównoważone gospodarowanie wodami pochodzącymi z nawierzchni; zielono-niebieska infrastruktura; sposoby rozdziału ścieków komunalnych i deszczowych.

Ponadto, w ramach nowej formuły, w której zorganizowano wydarzenie, uczestnicy zostali zaproszeni na warsztaty pn. „Prawno-ekonomiczne warsztaty dotyczące tworzenia kompleksowych systemów pobierania opłat za gospodarowanie wód opadowych roztopowych”. Nowością będzie także rozdanie TYTANÓW – uznanych nagród branżowych, które już od kilkunastu lat Wydawnictwo INŻYNIERIA sp. z o.o., wręcza w kilku różnych obszarach budownictwa. Statuetki zostaną przekazane zwycięzcom w dwóch kategoriach: Produkt roku oraz Projekt roku.

Więcej informacji nt. konferencji GWOR znajdziesz na stronie www wydarzenia.

Przeczytaj także: Branża wod-kan wiele już osiągnęła. Najtrudniejsze jednak przed nią