• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Wkrótce zostaną ogłoszone standardy dla wód opadowych

Opublikowano: 08-11-2018 (Aktualizacja: 09-11-2018) Źródło: inzynieria.com

Projektowanie, modelowanie, finansowanie, wykonawstwo, eksploatacja i inne aspekty zagospodarowania wód opadowych są coraz częstszym tematem rozmów lokalnych przedsiębiorstw wodno-kanalizacyjnych z samorządami miast. Współpraca tych podmiotów jest kluczowa m.in. w kwestii opracowania standardów dla wód opadowych, którymi odpowiednie zarządzanie może znacząco usprawnić funkcjonowanie systemu kanalizacji i dostosować go do postępujących zmian klimatycznych. Z inicjatywy Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy sp. z o.o. (MWiK) takie wytyczne wkrótce będą wydane.


Standardy dla wód opadowych zostaną opublikowane na portalu inzynieria.com w II połowie listopada br. Fot. Brian A Jackson / Shutterstock Standardy dla wód opadowych zostaną opublikowane na portalu inzynieria.com w II połowie listopada br. Fot. Brian A Jackson / Shutterstock

Jeszcze niedawno, gdy to państwo regulowało wszystkie dziedziny życia, istniały wytyczne i procedury dotyczące niemal wszelkich możliwych sytuacji. Dziś mamy nowoczesne, wolnorynkowe państwo, które nie musi regulować kwestii technicznych, bo rolę tę doskonale spełniają organizacje i stowarzyszenia inżynierów – mówił Stanisław Drzewiecki, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy sp. z o.o. (MWiK), podczas konferencji „Bydgoska retencja +2050”, która odbyła się w dniach 8–9 listopada br.

Zgromadzeni w Bydgoszczy uczestnicy wydarzenia, reprezentujący jednostki zaangażowane w gospodarowanie wodami opadowymi oraz zarządzanie systemami kanalizacji w polskich miastach, dyskutowali na temat zaproponowanych przez MWiK wytycznych dla „deszczówki”.

Stanisław Drzewiecki, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy sp. z o.o. Fot. inzynieria.com Stanisław Drzewiecki, prezes Miejskich Wodociągów i Kanalizacji w Bydgoszczy sp. z o.o. Fot. inzynieria.com

Pomysł opracowania standardów dla wód opadowych bazuje na naszych doświadczeniach oraz rozmowach z fachowcami. Chcemy, by projekt ten był żywy i dynamiczny, doskonalony w przyszłości, by mógł służyć kolejnym pokoleniom inżynierów – podkreślił prezes spółki, dodając, że pomóc temu mają m.in. warsztaty problemowe, podczas których prezentowane były doświadczenia istniejących operatorów z miast, które już zrealizowały zadania inwestycyjne dotyczące odwodnienia.


Warsztaty podczas „Bydgoskiej retencji +2050” odbywały się równolegle w dwóch blokach. Nad każdą dyskusją czuwali przedstawiciela świata nauki.

Największą zaletą bydgoskiego projektu jest tak chętne sięganie po wiedzę naszych naukowców. To wsparcie jest bardzo dobrym modelem relacji, jaka powinna funkcjonować między samorządem, realizującym m.in. funkcje komunalne, a środowiskiem naukowym. Projekty prowadzone przez fachowców, ludzi, którzy dogłębnie znają dane zagadnienie, także z praktyki, to ogromna wartość – oceniła Maria Wasiak, z-ca prezydenta Bydgoszczy, która potwierdziła gotowość współpracy w lokalną spółką wod-kan w zakresie rozwoju systemu kanalizacji deszczowej i dyskusji na temat standardów dla wód opadowych.


Podczas pierwszego bloku warsztatów uczestnicy, pod przewodnictwem dr. hab. inż. Pawła Licznara, prof. nadzw. Politechniki Wrocławskiej (PWr), debatowali nad modelowaniem, projektowaniem i planowaniem w kontekście inwestycji „deszczowych”.

Wśród omawianych standardów znalazł się także ten dotyczący eksploatacji sieci i obiektów kanalizacji deszczowej. Uczestnicy tej dyskusji, moderowanej przez prof. dr. hab. inż. Ziemowita Suligowskiego, rozmawiali o wytycznych dla służb eksploatujących sieci i obiekty kanalizacji deszczowej. Standard ten obejmuje bowiem zagadnienia związane z bieżącym utrzymaniem, naprawami i monitoringiem, a także zasobami ludzkimi i sprzętowymi dla systemów deszczowych.

Dr hab. inż. Jadwiga Królikowska, prof. nadzw. Politechniki Krakowskiej (PK) kierowała z kolei rozmową na temat przygotowania do realizacji projektów inwestycyjnych w obszarze wód opadowych i roztopowych. Celem tego standardu jest wskazanie niezbędnych działań, które usprawniłyby ten proces. Opracowanie modelu instytucjonalnego, ocena potrzeb inwestycyjnych i przygotowanie planu, zebranie odpowiedniej dokumentacji, pozyskanie finansowania i ocena efektywności ekonomicznej projektu – to tylko niektóre z poruszonych zagadnień.


Nie zabrakło również kwestii związanych z przygotowaniem zestawu materiałów, urządzeń i obiektów składających się na system deszczowy. Moderator tej części warsztatów, dr hab. inż. Maciej Mrowiec, prof. nadzw. Politechniki Częstochowskiej (PCz), wskazywał, że kluczowe jest wskazanie, jakie parametry powinny one spełniać oraz jakie są wady i zalety danego rozwiązania w kontekście projektowania i eksploatacji sieci kanalizacji deszczowej.

Na drugi blok tematyczny warsztatów złożyły się takie zagadnienia, jak: inwentaryzacja i przejęcie systemu deszczowego (moderator: dr hab. inż. Ewa Burszta-Adamiak), ustalanie cen za odprowadzanie wód opadowych i roztopowych (prof. dr hab. inż. Elżbieta Nachlik), badania jakości i standardy oczyszczania ścieków deszczowych (dr inż. Agnieszka Brzezińska) oraz założenia przetargowe (mec. Anna Flaga-Martynek).

Za około dwa tygodnie spotkamy się ponownie, by podsumować ustalenia, przedyskutować raz jeszcze wytyczne i poprawić wybrane zapisy – tak, by możliwa była ich publikacja do końca tego roku – zapowiedział dr. hab. inż. Paweł Licznar, prof. nadzw. PWr, podkreślając, że wypracowane w ramach projektu „Bydgoska retencja +2050” wytyczne to jedyne standardy dla wód opadowych w Polsce.

Jak podkreślił prof. Licznar, standardy muszą jednak pozostać żywe. Pojawiają się nowe technologie, nowe materiały i nowe oprogramowanie, dlatego wytyczne trzeba aktualizować, by odpowiadały realnym potrzebom.

Oczywiście, będziemy projekt kontynuować – potwierdził Stanisław Drzewiecki. – To jest projekty żywy, on musi być ulepszany. Satysfakcja to jedno, natomiast zdajemy sobie sprawę także z zobowiązania. Mamy świadomość, że ponosimy odpowiedzialność za to, że proponujemy pewne gotowe rozwiązania, ale są to rozwiązania, które u nas, w Bydgoszczy, naprawdę się sprawdziły – dodał.

Patronat medialny nad konferencją „Bydgoska retencja +2050” objął portal inzynieria.com.

Zobacz fotorelację z wydarzenia

Przeczytaj także: Polskim miastom potrzebny jest komfort kanalizacyjny

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia