W 2011 r. w Sztokholmie rozpoczęto budowę The Royal Seaport Innovation – przestrzeni miejskiej o powierzchni 390 ha, która ma służyć jako międzynarodowy model zabudowy miejskiej wpisującej się w ideę zrównoważonego rozwoju. Wśród wielu rozwiązań, które zastosowano podczas realizacji tej inwestycji, pojawiły się również te dotyczące gospodarowania wodami opadowymi i roztopowymi.
Fot. stockholmroyalseaport.
390 hektarów, 12 tys. nowych domów i 35 tys. miejsc pracy: tak wygląda zagospodarowanie nieczynnej strefy przemysłowej na bałtyckim wybrzeżu. Cel, który przyświecał projektantom i budowniczym, to przede wszystkim utworzenie strefy realizującej ideę zrównoważonego rozwoju, dostosowanej też do zmian klimatu.
Jedną ze zmian klimatu, którą z niepokojem obserwują naukowcy i inżynierowi, jest pojawianie się krótkich, lecz bardzo obfitych opadów. Infrastruktura kanalizacyjna nie radzi sobie z nagłym nadmiarem wody do odprowadzenia – konieczna jest budowa specjalnej infrastruktury deszczowej. Jak wygląda to w przypadku strefy budowanej według nowych zasad od samego początku?
W przypadku strefy Royal Seaport Innovation należało się przygotować nie tylko na opady, ale też zabezpieczyć teren przed rosnącym poziomem wody w Bałtyku.
System zarządzania wodami opadowymi obejmuje elementy zieleni miejskiej, trawniki zlokalizowane przy chodnikach oraz strefy infiltracji w parku miejskim. Jedną z głównych zastosowanych zasad było niepodłączanie powierzchni nieprzepuszczalnych, twardych, takich jak chodniki, bezpośrednio do systemu odwodnieniowego. Szwedzi zadecydowali, że woda ma być zatrzymywana i wykorzystywana do irygacji. Rozplanowano też sieć ogrodów deszczowych.
Royal Seaport Innovation to też miejsce, w którym wykorzystywane są inne zielone rozwiązania, jak choćby energia odnawialne. Użycie energii elektrycznej sięga tam 55 kWh/m2, przy czym emisja dwutlenku węgla sięgać ma w 2020 r. do poziomu niższego niż 1,5 tony/os. Całkowity zakaz wykorzystywania paliw kopalnych będzie obowiązywać tam od 2030 r.
Proekologiczne rozwiązania dotyczą też transportu: funkcjonuje tam metro oraz autobusy, których silniki napędzane są biogazem i prądem (autobusy hybrydowe).
Wartość całej inwestycji to 2,2 mld EUR.
Przeczytaj także: Gliwice: wielkie pieniądze na gospodarkę wodami opadowymi
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.