Na wrocławskim Hydropolis, czyli centrum wiedzy o wodzie, powstanie zielony dach. Wszystko ma być gotowe jeszcze w tym roku. Obecnie Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) czeka na pozwolenie na budowę.
Fot. MPWiK Wrocław, źródło: UM Wrocław
- Zielone dachy to infrastruktura tzw. małej retencji
- Umożliwiają zatrzymanie wody w miejscu jej opadu
- Hydropolis znajduje się w zabytkowym podziemnym zbiorniku wody pitnej
Częścią zielonego dachu na Hydropolis będzie ścieżka sensoryczna otoczona różną roślinnością. Pojawią się takie rośliny, jak m.in. miłka okazała, lawenda, macierzanka cytrynowa, bodziszek popielaty czy np. ubiorek wiecznie zielony. Na pozostałej części dachu ułożone zostaną maty rozchodnikowe.
W Polsce zainteresowanie zielonymi dachami wzrasta w związku ze zmianami klimatu, które objawiają się coraz częstszymi intensywnymi opadami deszczu. Kanalizacje w miastach nie są przygotowane na przyjęcie tak wielkich ilości wody w krótkim czasie, dlatego ważna staje się zmiana sposobu myślenia o gospodarowaniu wodami opadowymi. Szukane są rozwiązania techniczne, które umożliwiają nie jak najszybsze pozbycie się wody, a zagospodarowanie jej w miejscu opadu. To właśnie jedna z zalet zielonych dachów, które umożliwiają zatrzymanie i spowolnienie odpływów.
Hydropolis otwarto niespełna cztery lata temu. Centrum wiedzy o wodzie znajduje się w XIX-wiecznym podziemnym zbiorniku wody czystej o powierzchni 4000 m². Goście Hydropolis będą mogli odpocząć nie tylko w strefie relaksu wewnątrz centrum, ale również na świeżym powietrzu, czyli na dachu XIX-wiecznego zbiornika wody czystej. Staramy się, by w każdym naszym działaniu przejawiać troskę o środowisko naturalne – mówi Marcin Garcarz, wiceprezes MPWiK we Wrocławiu.
Dodajmy, że we Wrocławiu wkrótce rozpocznie się program Złap Deszcz, którego celem jest zwiększenie naturalnej retencji na terenie miasta. Mieszkańcy, którzy zdecydują się na budowę systemów do zatrzymywania i wykorzystywania wody opadowej, mają szansę na dotację. Korzystanie z wody opadowej może ograniczyć o 50% zużycie wodny pitnej.
Ile zużywamy wody? Źródło: www.inzynieria.com
Temat tego typu infrastruktury, jak właśnie zielone dachy, będzie poruszany w trakcie IV Konferencji „Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi”, która odbędzie się w dniach 4-6 września br. w Zakopanem. Szczegółowe informacje na temat Konferencji GWOR oraz formularz rejestracyjny znajdziesz na stronie www wydarzenia.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.