Partnerzy portalu

Kraków: spalarnia zaczęła wykorzystywać wodę opadową. W jaki sposób?

Opublikowano: 20-07-2020 Źródło: khk.krakow.pl
Autor Łukasz Madej
Łukasz Madej
inzynieria.com

Spalarnia odpadów w Krakowie działa już cztery lata. Każdego dnia na teren zakładu przyjeżdża ponad 100 śmieciarek. Ekospalarnia zaprojektowana jest na przyjęcie 220 tys. ton odpadów rocznie. Przy okazji spalania produkowana jest energia cieplna i elektryczna. W taki sposób powstała energia uznawana jest za odnawialną. Na tym jednak nie koniec, bo zakład postanowił także w inny sposób odpowiedzieć na wyzwania związane ze zmianami klimatu: gromadzić wodę deszczową i wykorzystywać ją na własne potrzeby.


Fot. Ekoartprojekt, źródło: khk.krakow.pl Fot. Ekoartprojekt, źródło: khk.krakow.pl

Deszczówka gromadzona przez spalarnię w Krakowie służy do podlewania roślin i wypełniania oczka wodnego – przed tegorocznymi wakacjami zakończono montaż instalacji do nawadniania i nawożenia. W skład systemu wchodzi 28 oddzielnych sekcji nawadniających, które zasilane są siecią rurociągów o łącznej długości 5 km.

Fot. Ekoartprojekt, źródło: khk.krakow.pl

Fot. Ekoartprojekt, źródło: khk.krakow.pl

Pomysł zamontowania systemu nawadniającego zieleń wodą opadową wziął się z proekologicznego podejścia do funkcjonowania naszego zakładu. Nie chcemy, aby deszcz spływający z dachu Ekospalarni był odprowadzany do okolicznych cieków wodnych i przyczyniał się do spiętrzenia rzek w okresach wzmożonych opadów – mówi Tadeusz Trzmiel, prezes Krakowskiego Holdingu Komunalnego.

Fot. Ekoartprojekt, źródło: khk.krakow.pl

Fot. Ekoartprojekt, źródło: khk.krakow.pl

Na terenie spalarni w Krakowie każdego roku przybywa drzew i krzewów – obecnie jest ich odpowiednio: prawie 500 oraz około 2500. Cechą charakterystyczną deszczówki jest lekko kwaśny odczyn, co sprawia, że świetnie nadaje się do podlewania trawników czy roślin ogrodowych.

Przeczytaj także: Mała retencja, ogromne zainteresowanie. Sukces w Krakowie

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.