Obecne przepisy są, przynajmniej dla inwestorów, niejednoznaczne. Zgodnie z ustawą Prawo budowlane, bez uzyskiwania pozwolenia na budowę można na terenie swojej posesji wybudować zbiornik bezodpływowy na nieczystości ciekłe (ścieki) o pojemności do 10 m3, jednak trzeba pamiętać, że od 1 stycznia 2018 r. z definicji ścieków (prawo wodne) wyjęto wody opadowe, które aktualnie są zupełnie odrębnym bytem. Biorąc to pod uwagę, zbiornik na nieczystości ciekłe to nie to samo co urządzenie służące do gromadzenia deszczówki.


Osobną kwestią jest to, że zgodnie z przepisami, zbiorniki na nieczystości ciekłe mogą być sytuowane tylko na działkach budowlanych niemających możliwości przyłączenia do sieci kanalizacyjnej. Tymczasem w przypadku zbiorników na deszczówkę inwestorzy często wodę opadową wykorzystują np. do spłukiwania toalet, skąd trafia ona do kanalizacji (dopiero wtedy staje się ściekiem). Co ważne, w sposób naturalny zbiorniki na wody opadowe nie muszą spełniać tak rygorystycznych parametrów technicznych, jak te służące do magazynowania nieczystości.

Co prawda linia orzecznicza najczęściej odwołuje się do racjonalności ustawodawcy, jednak wprowadzenie jednoznacznych przepisów ma usprawnić i zachęcić do prowadzenia inwestycji w zakresie przeciwdziałania skutkom suszy. Zapisy nowej propozycji legislacyjnej są obecnie przedmiotem międzyresortowej debaty.

Przeczytaj także: Najciekawsze sposoby na zagospodarowanie deszczówki