• Tunel kolejowy Brenner będzie najdłuższym obiektem tego typu na świecie – jego długość wyniesie 64 km
  • Podczas projektowania tunelu zbierano m.in. dane o spodziewanym napływie wody do obiektu
  • Dane te można wykorzystać do prognozy powodzi w obszarze okolicznych rzek

Od tunelu do powodzi

Dane, które BBT SE zbierało przez ostatnie lata, dotyczą m.in. prognoz napływu wody do tunelu. Wiedza ta wykorzystywana jest obecnie podczas prowadzenia prac budowlanych na terenie inwestycji, ale może także posłużyć do analizy ryzyka hydrogeologicznego w obszarze zasobów wodnych. Modele bilansu wodnego mają pomóc określić, ile wody zostanie pod powierzchnią, a ile na powierzchni. Główny nacisk kładziony jest na ilościowe określenie wód podziemnych, ale analizy umożliwiają również oszacować ilość wód gruntowych i górskich, spływających pod powierzchnię podczas obfitych opadów.

Mamy dostęp do szczegółowej wiedzy, która jest dostępna tylko dzięki projektowi Brenner Base Tunnel i która może zwiększyć ochronę ludności przed powodzią. Nasz projekt pilotażowy nie tylko dostarcza informacji na temat naszych podstawowych zasobów wód podziemnych, ale także daje szansę na ulepszenie modeli prognozowania powodzi dla rzek i potoków – wyjaśnia Ulrich Burger, kierownik ds. geologii i hydrogeologii na budowie Brenner Base Tunnel.

Interdyscyplinarny projekt

Nad projektem pracuje obecnie ośmiu geologów i hydrologów oraz kilka osób odpowiedzialnych za prowadzenie pomiarów na terenie inwestycji. Dane niezbędne do analiz zbierane są w ponad 30 stacjach pomiarowych, a mierzone parametry to m.in. opady atmosferyczne oraz poziom wód gruntowych i źródlanych. Wykorzystywane są parametry mierzone przez ostatnie dziesięciolecie, a także bogaty zbiór danych z Wydziału Hydrografii i Hydrologii Tyrolu oraz Centralnego Instytutu Meteorologii i Geodynamiki. Do współpracy zaproszono również przedstawicieli wielu uczelni, którzy zajmują się hydrografią, hydrogeologią, gospodarką wodną oraz prognozowaniem powodzi.

Procesy odpływu ze zlewni alpejskich są złożone. Z tego powodu interdyscyplinarna współpraca między różnymi sektorami jest niezbędna do zrozumienia bilansu wodnego, a także możliwych podejść do modelowania – wyjaśnił hydrolog Klaus Klebinder z Austriackiego Centrum Badawczego Leśnictwa (BFW), który prowadzi projekt wspólnie z BBT SE.

Realizacja głównej fazy projektu ma rozpocząć się jesienią tego roku i potrwać dwa lata.

Tunel Brenner – podstawowe informacje

Z kolei budowa tunelu kolejowego Brenner prowadzona będzie do 2028 r. W efekcie prac, u podstaw Alp Wschodnich, pod przełęczą Brenner, powstanie najdłuższy tunel kolejowy na świecie – jego długość wyniesie 64 km. Nie jest to jedyny obiekt tunelowy, który budowany jest na trasie linii kolejowej łączącej Włochy i Austrię. W sumie tunele, wraz z obiektami awaryjnymi i infrastrukturą dostępową, utworzą odcinek o długości 230 km.

Przeczytaj także: Kamień milowy na budowie najdłuższego tunelu kolejowego na świecie