Budowa tunelu Brenner, który, osiągając długość w sumie 64 km, połączy Włochy i Austrię potrwać ma jeszcze osiem lat. Wykonawcy udało się już osiągnąć pierwszy kamień milowy.
W lipcu br. udało się zakończyć drążenie tunelu eksploracyjnego o długości 16,7 km i średnicy 7,91 m. Maszyna TBM (ang. Tunnel Boring Machine) Günther wyłoniła się z ziemi po austriackiej stronie, po pokonaniu odcinka o wyjątkowo trudnych warunkach geologicznych. To jedna z łącznie sześciu maszyn, które zostaną zmobilizowane do realizacji projektu. Günther pracował pod ziemią już od 2015 r.
Inwestycja obejmuje jednak nie tylko odcinki, które wydrążone zostaną metodą zmechanizowaną. Połowa z nich powstanie przy użyciu metody drill&blast. Łącznie, wraz z infrastrukturą dostępową i tunelami awaryjnymi, długość tuneli wydrążonych w ramach tej inwestycji osiągnie 230 km. Pozwoli to na połączenie austriackiego Innsbrucku i włoskiej Wenecji.
Brenner Base Tunnel po wybudowaniu będzie najdłuższym tunelem kolejowym na świecie.Ma stanowić część korytarza transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T) łączącej Skandynawię z Morzem Śródziemnym. Połączenie powstaje głównie na potrzeby ułatwienia ruchu tranzytowego pomiędzy tymi krajami oraz Niemcami. Wybrano w tym celu najdogodniejszą trasę, prowadzącą przez niebezpieczną, szczególnie zimą, przełęcz Brenner, której najwyższy punkt znajduje się na wysokości 1371 m n.p.m.
Sam tunel eksploracyjny, po zakończeniu prac nad główną częścią obiektu, będzie służyć jako tunel odprowadzający wodę.
Przeczytaj także: Piękne portale tyrolskiego tunelu. Materiał pochodzi z tunelu Brenner
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.