Jak podaje Państwowy Instytut Geologiczny – Państwowy Instytut Badawczy (PIB – PIG), zasoby dyspozycyjne wód podziemnych w Polsce wynoszą 33,7 mln m3 na dobę. 70% wody przeznaczonej do spożycia pochodzi właśnie z ich ujęć.

Wartości te ustalono w obszarach bilansowych, analizowanych w ramach sporego przedsięwzięcia PIB – PI, realizowanego od połowy lat 90. ub.r.

Jego celem było ustalenie zasobów dyspozycyjnych wód podziemnych, czyli ilości wody podziemnej w kraju nadającej się i możliwej do wykorzystania gospodarczego przy zachowaniu ograniczeń związanych z wymaganiami ochrony środowiska naturalnego. W całym przedsięwzięciu niezwykle ważny był aspekt ochrony środowiska – przyjęte, przy ocenie zasobów dyspozycyjnych kryteria przyrodniczo-środowiskowe, pozwoliły zachować optymalne warunki wodne ekosystemom lądowym zależnym od wód podziemnych oraz zapewniając przepływy nienaruszalne w wodach powierzchniowych – podaje instytut.

Jako przykład obszaru, w którym aspekt ochrony środowiska był bardzo ważny, wskazano unikatową w skali kraju zlewnię Biebrzy. W dolinie rzeki znajduje się największy w kraju obszar mokradeł – to miejsce wystepowanai rzadkich siedlisk roślin i zwierząt. To także wyjątkowe miejsce z punktu widzenia wód podziemnych – stanowią one podstawowe źródło zaopatrzenia w wodę i podstawę funkcjonowania obszarów chronionych. W związku z takim „popytem” zasoby dyspozycyjne wód podziemnych dla regionu są mniejsze. W dużym uproszczeniu, w celu utrzymania w dobrym stanie obszarów chronionych zarezerwowane jest około 60% zasobów dyspozycyjnych wód podziemnych oszacowanych metodą hydrologiczną – wyjaśnia PIG – PIB.

Zasoby dla wszystkich jednostek bilansowych ustalano na podstawie przeprowadzanych badań, m.in. geofizycznych, a także wyników prac terenowych, np. wiertniczych. W ich ramach rozpoznawano przebieg i zasięg struktur wodonośnych, a także oceniano parametry hydrogeologiczne w rejonach o słabym rozpoznaniu. Pomocne okazało się także kartowanie hydrogeologiczne, sozologiczne i hydrologiczne, np. pomiary natężenia przepływu wód w ciekach.

Dokumentacja ta posłuży do opracowywania strategii zarządzania zasobami wody podziemnej oraz planowania przestrzennego miast i gmin w Polsce.

Przeczytaj także: Jak dbać o zasoby wodne?