Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie poinformowało, że w 2020 r. w ramach zadań z zakresu retencji korytowej zatrzymano dodatkowo 57 mln m3 wody. Obecnie prowadzone są piętrzenia na 2162 urządzeniach, co pozwala na zmagazynowanie dodatkowych 313 mln m3.
Fot. shughart/Adobe Stock
- Retencja korytowa pozwala na przeciwdziałanie skutkom suszy rolniczej
- Wykorzystuje się m.in. jazy
- W Polsce większość rowów melioracyjnych jest zaniedbana
Wody Polskie w komunikacie podkreśliły, że po raz pierwszy od 30 lat, właśnie dzięki retencji korytowej, doszło do wzrostu ogólnej retencji w naszym kraju. Obecnie kontynuowany jest program retencji korytowej, co – zdaniem Gospodarstwa – w najbliższym czasie powinno doprowadzić do podniesienia poziomu retencji w Polsce z obecnych 6,5% nawet do 7%. W komunikacie czytamy, że dla realizacji prawidłowej gospodarki wodnej należałoby gromadzić około 20% średniorocznego odpływu z rzek – na tym poziomie kształtuje się średnia europejska dotycząca retencjonowania wody.
Wody Polskie, w ramach poprawy retencji korytowej, zaplanowały budowę i przebudowę 650 urządzeń wodnych (za około 160 mln zł). Dzięki temu zwiększona ma zostać retencja na obszarze nawet 300 tys. ha w całym kraju. Poinformowano też, że w ramach założeń do Programu Kształtowania Zasobów Wodnych przeprowadzono prawie 200 różnego typu zadań o łącznej wartości niemal 32 mln zł. W tym roku rozpoczęto 58 zadań utrzymaniowych (8 mln zł), osiem z nich już wykonano. Z kolei na inwestycje z zakresu retencji korytowej na ten i kolejny rok przeznaczonych będzie niemal 90 mln zł.
Co to jest retencja korytowa?
Źródło: Wody Polskie
Retencja korytowa polega na czasowym podpiętrzeniu wody w rzekach czy kanałach i skierowaniu jej do rowów melioracyjnych. W okresie niżówek woda w rowach jest magazynowana, a w trakcie wezbrań może z nich swobodnie odpłynąć z powrotem do cieku głównego. Pozwala to na skuteczne przeciwdziałanie skutkom suszy rolniczej, w tym na zwiększanie retencji glebowej na gruntach ornych. Wykorzystuje się budowle piętrzące – jazy, zastawki czy przepusto-zastawki.
W komunikacie dodano, iż przyjmuje się, że na skutek czasowego podpiętrzenia wody w rzekach i kanałach ilość zgromadzonej wody może się zwiększyć aż dziesięciokrotnie. Retencja korytowa przyczynia się bowiem do zwiększenia zasobów wód zgromadzonych w glebie w obszarach położonych w danej zlewni rzecznej, jak również wpływa korzystnie na poziom wód gruntowych oraz zasila wody podziemne.
Przeczytaj także: Wody podziemne – jakimi zasobami dysponuje Polska?
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.